BioWare Star Wars: The Old Republic’teki Düşük Çözünürlüklü Kaplamalar İçin Bir Açıklama Yaptı

Görünüşe bakılırsa BioWare bir takım teknik sorunlar yaşıyor.

Uzun süredir büyük heyecanla beklenen yeni Star Wars MMO’su The Old Republic, geride bıraktığımız yılın son günlerinde oyunseverlerle buluşmuş (her ne kadar Türkiye’de raflara çıkması Şubat ayını bulacak olsa da) ve Star Wars hayranlarından büyük övgüler toplamıştı.

Evet, BioWare’in SW: TOR ile gerçekten harika bir iş çıkardığına şüphe yok. Ancak eğer oyunu oynuyorsanız sizlerinde rahatlıkla fark edebileceği gibi oyun içi kaplamalarla, sinematiklerdeki kaplamalar arasında dağlar kadar büyük bir kalite farkı var ve BioWare’in uzun süredir yapması beklenen açıklama nihayet bugün geldi.

Oyunun topluluk yöneticisi Stephen Raid, SWTOR resmi forumlarında yaptığı açıklama ile bunun bir çeşit “teknik gereklilik” olduğunu belirtmiş. Zira Reid’e göre aradaki bu belirgin farkın nedeni, MMO’larda aynı anda ekranda çok fazla karakter çizilmesi ihtimali. Özellikle de oyuncuların yoğun olarak toplandıkları yerlerde. Bu gibi durumlarda hem oyuncunun bilgisayarı, hem de istemci detaylı bir çevre ve tüm o karakter yoğunluğunu çizebilmek için zor anlar yaşıyor. Oysa oyun içi sinematiklerde çizilmesi gereken karakter ve obje sayısı çok daha sınırlı olduğu için daha kaliteli kaplamalar kullanılabiliyor.

Ancak Reid’in açıklamalarına bakınca bunun bir “gereklilik”ten ziyade aslında bir problem olduğunu anlamak güç değil. Özellikle de Age of Conan, RIFT ve TERA online gibi MMO’ların sunduğu görsel kaliteyi tecrübe ettikten sonra. Zaten Reid de bu konuda fazla ısrarcı değil. Geliştirici ekibin oyunculardan gelen geri bildirimleri yakından takip ettiğini ve kaplamalardaki bu dengesizliği gidermek için de çalıştıklarının altını çiziyor.

Bizlere de şimdilik bu muhteşem deneyimden keyif almaya devam etmek düşüyor.

2 Yorum

  1. Warlord

    Dünya para ver al oyunu, saatlerce otur karşısında oyna ama görüntüler kaliteli değil. Sadece mmo’ların değil bütün oyunların görüntüsü iyi olmalı. Ekran kartları bunun için var..

Bir cevap yazın