BIOS’un Yerini Alacak UEFI’a Göz Atmak İster miydiniz? (Video)

BIOS’ların çağdışı görüntüsü geride kalıyor.

UEFI, artık yaşını iyice belli eden ve pek çok problem ortaya çıkaran BIOS’ların yerini almaya geliyor. UEFI arayüzü 21. yüzyılın görselliğini PC’e getirirken; muhtemelen BIOS fobisi olanları bu korkularından arındıracak. BIOS ekranına girdiği zaman korkan pek çok arkadaşım olduğunu söylemiş miydim? Muhtemelen BIOS’un “ince” ayarlarını kurcalarken arkadaşlarınızın “vay be adam işi biliyor” bakışlarını fark etmişsinizdir. Tabi bu işlerden az çok anlayanlar, BIOS’un pek bir numarası olmadığını, sadece eskimiş arayüzünün insanlara korkutucu geldiğini biliyorlar.

Neyse ki, BIOS ile bir ömür boyu yaşamak zorunda değiliz. Intel’in geliştirdiği Sandy Bridge tabanlı platformlar ile birlikte BIOS standartının yerine UEFI standartı ile tanışacağımızı umuyoruz. Bu, kaçınılmaz bir süreç aslında, ama tam tarih veremiyoruz şimdilik.

Peki, UEFI nasıl bir şey? Gerçekten 21. yüzyılın izlerini taşıyor mu?

İsterseniz İsveçli arkadaşların hazırladığı videoya bir göz atalım. Ve Asus’un geliştirdiği yeni UEFI arayüzünün görüntülerine bir bakalım. Görüntülerine diyorum çünkü video İsveççe.

kaynak: techreport

5 Yorum

 1. punisher_89

  Bilgiler için teşekkür ederim Tahir abi.

  Geçenlerde BIOS ile ilgili bi yazı okumuştum Microsoft Türkiye pazarından da söz ediyordu ülkemiz için küçümsenmeyecek bir pazar olduğunu ve Microsoft’un bazı hizmetlerinde olduğu gibi bilgisayarlarda %100 buna BIOS’ta dahil tamamı ile türkçe olabileceğini söylemişler ama inanasım gelmedi pek.

  Bu konuyla ilgili sizin düşüncelerinize baş vurmak istedim Tahir abi

  bence anlatılanlar bu konjektür de pekte mümkün değil.

  • Tahir Meylani

   Evet, mümkün aslında.

   BIOS değil ama BIOS’un yerini alacak UEFI’ın %100 Türkçe olması gayet mantıklı.

   Anladığım kadarıyla UEFI BIOS’a göre çok daha esnek olacak. Anakart üreticileri UEFI arayüzlerini kendileri tasarlayacaklar. Zaten bundan önceki bir haberde de MSI, anakart üreticilerinin UEFI için hazırlık yaptığını söylüyordu.

   Asus MSI gibi büyük anakart üreticileri UEFI arayüzlerini pekala Türkçe yapabilirler.

   Bakalım, göreceğiz. Bende merak etmiyor değilim bu konuyu…

   • punisher_89

    Ülkemizin bu gibi sektörlerde telaffuz edilmesi güzel bir durum.

    Beni heyecanlandıran iki önemli nokta var. Hep hayalini kurduğum masaüstünden BIOS’u kontrol etmek ve Türkçe olması. Acaba donanım üreticileri bizlere bu özellikleri UEFI ile sunacak mı ?

 2. stoic

  UEFI nin bir avantajıda eğer O/C işlemleri yine bu arayüzden yapılıcaksa  işlemciler, ekran kartları üzerinde oynama işlemleri de daha kolay olacaktır ki UEFI  tamamen BIOS un yerini alacaksa bu o anlama gelir. Artık ufak bir kod uzantısı ile kapalı tutulan çekirdekler yada shader işlemcilerini görebilicekmiyiz acaba?

Bir cevap yazın