Biostar TPower I55

Biostar TPower I55

Özellikler ve Yerleşim

Rakiplerinin tersine Biostar x4 hatlı PCIe yuvası için x4 bağlantı yuvası kullanmış (genelde x8 kullanılır). En azından yuvanın ucundaki plastiği açık bırakılabilirdi bu sayede x8 veriyolu kullanan bazı kartlar yarı hızla çalışabilirdi. Daha uzun bir kart için anakart üzerindeki bileşenlerin konumu da uygun.

Biostar TPower I55 - Gerilim Ölçüm NoktalarıBellek yuvalarıyla güç girişinin arasında yer alan voltmetre ölçüm noktaları ileri seviye overclock meraklılarını sevindirecek. Ancak kasanın içine yerleştirdiğinizde bu noktalara erişim biraz zor olabilir. Bu gerilim ölçüm noktaları daha çok açıkta sistem çalıştıran kullanıcılar için. Anakartın alt tarafında yer alana güç ve yeniden başlatma düğmelerinin de ileri seviye kullanıcıların işini kolaylaştıracağı kesin. Ancak lehim noktaları olsa da CLR_CMOS düğmesi nedense koyulmamış.

Biostar Windows XP RAID kullanıcılarının sürücüleri yüklemesi için gerekli olan disket sürücü bağlantı yuvasını anakart üzerine eklemeyi unutmamış. Aynı şekilde yine eski donanım bileşenleri olan kullanıcılar için Ultra ATA girişi ve PCI yuvaları anakart üzerinde yer alıyor.

Disket sürücü kafasının yerini konusunda bazı şikâyetlerimiz olabilirdi ancak artık bu yuvayı kullanan pek fazla kişi kalmadığından dikkatimizi daha çok anakartın alt arka kenarında yer alan ön panel ses kafasına yoğunlaştırıyoruz. Ön panel ses çıkışları, kasanın üst tarafına doğru olan kullanıcılar anakart üzerindeki bu noktaya ulaşmakta zorlanacaklardır.

Her anakart tasarımında bazı eksikler olabilir bu tür eksikler çok fazla göze batmadığı zaman rahatsız edici olmazlar ancak TPpewr I55’in daha önemli bir yerleşim sorunu var: İşlemci yuvası DIMM yuvalarına fazla yakın. Standardın dışına biraz taşan bir soğutucu kullandığınızda dört bellek yuvasını birden kullanamıyorsunuz. Soğutucuyu ters takarak bu durumu çözmek mümkün ancak o zaman da sıcak hava içeri doğru üfleniyor.

7 Yorum

 1. Ahmet

  Bu ürün yurt dışında birçok inceleme editörü tarafından ödüllendirildi. Bu fiyata alınabileceğini düşünürsek bence rakiplerinden hiçbir eksiği yok hatta fazlası var diyebiliriz 🙂

 2. Ziyaretçi

  incelemeyi yapan arkadaşa bir şey sormak istiyorum ana kartı almayı düşünüyorum ama kullanacağım işlemci soğutucum sunbeam ccf bunu taktığımda rem slotlarında herhangi bir kaybım olurmu bir incelemede büyük işlemci soğutucusu olanların rem slotlarından 2 tanesini kaybede bileceği yazıyordu ben şuan amd destekli gigabaytenin ana kartını kullanıyorum ve 2 tane rem slotunu kaybettim ama dual olarak kullandığım için diğer ikisi yani arkadakilerde aynı kanalda olduğu için pek fark etmedi yine dual kullana biliyorum fakat bu soğutucuyu asus p5kc ana kartta kullandığımda takldığı yön farklı olduğu için ram slotlarında kaybım olmadı beni bilgilendire bilirseniz çok mutlu etmiş olursunuz iyi çalışmalar.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Denemeden kesin bir şey söylememiz zor ancak yuva yapısına bakarak  çok büyük ihtimalle slot kaybı yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz. Verdiğiniz örnekteki Asus P5KC anakartta işlemci yuvası yan duruyor. Biostar’ın bu modelindeyse anakartların genelinde olduğu gibi işlemci yuvası dikey bir şekilde duruyor.

   Tabi kullandığınız belleklerin yüksekliği düşükse yani üzerlerinde yüksekliği artıran ısı emici gibi bir şey yoksa, soğutucunun yüksekliği belki bu yuvalara da bellek takmanıza imkan tanıyabilir.

   Dediğim gibi bunlar kesin yorumlar değil. Ürün şu anda elimizde yok ancak resimlerden gördüğüm kadarıyla durum budur.

   • Ziyaretçi

    yanıtladığınız için teşekkür ederim, öndeki iki slot kaybedilirse remleri dual olarak çalıştırmayazız değilmi keşke rem slotlarını amd anakarttakiler gibi yapsalardı daha iyi olurdu yani dual çalışanları yan yana koysalardı ilk ikisini kaybettiğimizde diğeri işimizi görürdü. Remlerim a-data soğutucusunun yüksekliği pek yok gibi.

   • Ziyaretçi

    incelemenizde oc yaptığınızda cpu soğutucunuzun modelini öğrene bilirmiyim ve elde ettiğiniz cpu sıcaklığının max değerini, özel soğutucu kullandığınızda slot kaybı yaşadınızmı.

   • Hamdi Kellecioğlu

    Test sırasında Thermalright MUX-120 kullanıldı. Bu da geniş bir soğutucu fakat yan takılabiliyor. Sadece soğutucu üzerindeki fan belleklerle çakıştı dört slotu da kullanmak için fanı ters tarafa taktık yani kasanın içinden dışına doğru değil dışından içine doğru üfler pozisyonda. En yüksek sıcaklık değeriyle ilgili ne yazık ki bir şey söyleyemeyeceğim.

Bir cevap yazın