Biostar TA890FXE Anakart İncelemesi

Tasarım 

Biostar TA890FXE

Biostar da modaya uyup anakart için pasif soğutma çözümü kullanmış. Resimde de görebileceğiniz gibi soğutma çözümü ikiye ayrılıyor: CPU gerilim düzenleyicisi ile kuzeyköprüsünü ısı borusuyla birbirinine bağlayan bir soğutma çözümü ve güneyköprüsünü soğutan ufak bir alüminyum soğutucu. Deneylerimizde pasif soğutucunun işini başarıyla yaptığını gördük.

Biostar 890FXE Soğutucu

Biostar TA890FXE LED4 adet bellek yuvası, 4 adet PCIe 2.0 yuvası (x16,x16, x4, x1), 2 adet PCI yuvası.  Hemen aşağıda ise uzay kasa çalışmayı sevenler için başlat ve reset tuşlarını görüyoruz. Bu tuşların yanında ise ufak bir LED ekran. Bu LED ekran sisteminizde bir sorun olup olmadığını söylüyor. Böylelikle sisteminizde hangi parçanın bozuk olduğunu deneme/yanılmaya gerek kalmadan öğrenebiliyorsunuz. Hata kodları için bakmanız gereken yer ise, kutu içeriği ile beraber gelen kullanım kılavuzu.

Anakartın tasarımına genel olarak baktık ve eksi olabilecek bir unsur ile karşılaşmadık. Biostar, derli toplu bir anakart tasarlamış gözüküyor. Anakartın detaylı özellik listesini ise incelememizin son sayfasında bulabilirsiniz.

Biostar son günlerin modasına uyup AMD işlemciler için kapalı çekirdekleri açma olanağı sunuyor. Biostar, bu teknolojiye “Bio-Unlocking” adını vermiş. Peki, bu teknoloji verimli çalışıyor mu? Bu konuda bir iyi, bir kötü haberimiz var; anakart, elimizdeki AMD X2 550 işlemcinin kapalı çekirdekleri açmayı başardı fakat AMD X3 720 işlemcimizin kapalı çekirdeğini göremedi. Aslında daha da ilginç olan X3 720 ile beraber elimizde 4 adet Samsung 1066 MHz belleklerin sadece yarısını çalıştırabilmemiz oldu. Belleklerin yerini değiştirsem bile anakart, bir türlü 4 GB bellek ile boot etmeye yanaşmadı. Bu sorunları anakart üreticilerinin 800 serisi yongasetleri ile yeni tanışmasına bağlıyorum. Ufak bir bios güncellemesi ve bu sorunlar ortadan kalkacaktır.

Biostar TA890FXE çıkışlar

Aslında bu anakartı almayı düşünenler için iyi haberim daha var, bu anakart, hızaşırtma meraklıları için oldukça elverişli; hatta Phenom II X4 955 ve Biostar TA890FXE ile 7125 MHz’e hızaşırtma yapan bir kullanıcı ile karşılaştık internette. Evet, elimizdeki anakart, hızaşırtma için ideal ama hızaşırtmayı daha da basitleştirmek isteyen Biostar, kendi hızaşırtma profillerini de Bios’a eklemiş. Bu profillerden birini seçerek hem güç tasarrufu, hem de gerektiği zaman oyunlarda ekstra başarım elde edebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın