Biostar TA890FXE Anakart İncelemesi

Uygun fiyata, 890FX serisi AMD işlemcilerin kapalı çekirdeklerini açabilen bir anakart arıyorsanız, Biostar TA890FXE aradığınız anakart olabilir.

Donanım meraklılarının önemli bir kısmı yıllardır AMD’ye karşı özel bir sempati duyarlar. Bu sempatinin sebebi AMD’nin sadece  en iyi fiyat/başarım oranı sunan işlemcileri son kullanıcıya sunması değil, aynı zamanda AMD anakart platformlarının Intel’e göre oldukça uzun ömürlü olmasıdır.

Biostar TA890FXE AM3

Biostar TA890FXE

AMD, geçtiğimiz haftalarda anakart üreticilerine sunduğu yeni 800 serisi yongasetleri ile bir kez daha uzun vadeli platform stratejisine yatırım yapıyor. Ayrıca yeni 800 serisi yongasetleri, AMD’nin 2011 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sunması beklenen Bulldozer kod adlı yeni işlemcilerine destek verirken, bazı ekstra özellikleri de beraberinde getiriyor. Peki nedir 800 serisi ile gelen yeni özellikler kısaca bir hatırlayalım:

  • FX serisi için fazladan iki adet USB 2.0 portu
  • FX serisi için tümleşik Gigabit Ağ
  • Sata 6 Gb/s desteği
  • FX serisi için 42 kanal PCI Express (PCIe) 2.0 bağlantısı (Intel’in X58 yongasetinde bu 36 kanal, Intel 1156 anakartlarda 16 kanal)

Fazladan USB 2.0 portları ve Sata 6 Gb/s güzel özellikler ama sanırım üst düzey oyun sistemi toplamak isteyenleri en çok sevindirecek şey, AMD’nin sunduğu geniş PCIe 2.0 kanalları. Böyle bir anakartla 16x 16x bir CrossFire sistem rahatlıkla kurulabilir.

CrossFire sistem kuranlar için ideal bu anakartları sizler için incelemeye başlamıştık. Test merkezimize ilk konuk olan Asus Crosshair Formula IV anakartı olmuştu. Şimdi ülkemize gelecek bir diğer 800 serisi anakartı inceleyeceğiz, Biostart TA890FXE’i. Dilerseniz hemen anakartın tasarımına bir göz atalım.

1 Yorum

Bir cevap yazın