Biostar, DFI ve Epox, Soket 775 Anakartlarına Ekledikleriyle Gurur Duyuyorlar

Biostar P4TAW Extreme

Büyütmek için tıklayın.

Büyütmek için tıklayın.

Biostar P4TAW Extreme’i kutusundan çıkardığınız andan itibaren gözalıcı özelliklerinden etkilenmeden edemiyorsunuz. Sekiz kanal yüksek durulukta (high definition) ses, Intel’in iyi donatılmış Matrix RAID ve dört adet SATA giriş sunan ICH6WR Güneyköprüsü, UltraATA/133 için bir adet ek RAID yongası, FireWire girişler, sekiz adet USB giriş ve Gigabit Ethernet önünüzde duruyor.

Bunun yanında bu anakartın en göze çarpan özelliği Biostar’ın U20 adını verdiği, son yuvaya takılı bulunan Realtek yongalı, toplam dört (!) adet ağ girişi barındıran SOHO (Küçük/Ev Ofis) yönlendirici (router) kart. Biostar bunlardan üçünü Yerel Ağ, diğerini ise internet için Geniş Ağ bağlantısı olarak tasarlamış. Yine de asıl ağ yongası (Broadcom 5751) için arka panelde neden giriş olmadığı da kafa karıştırıcı, ama elbette SOHO yönlendirici kart nedeniyle bu durum sorun oluşturmuyor.

Biostar şimdiye kadar tüketici tarzı anakartlarda görülmeyen özelliklerle çantasını ağzına kadar doldurmuş. İşe yarar ağ arayüzlerine yapılmış küçük bir yatırım sayesinde P4TAW kullanan bilgisayar tabanlı bir yönlendirici (router), ateşduvarı (firewall) ve DMZ (askerden arındırılmış bölge) çözümüne olanak tanınmış.

775 anakartlarda alışageldimiz gibi, ATX12V fişi 2.0 şartnamesine uygun bir güç kaynağına gereksinim duyuyor. Hemen tüm anakartlar standart ATX güç kaynaklarıyla çalışabilirken, buradakilerin fişlerine eklenen bir çıkıntı sadece 2.0 uyumlu güç kaynaklarının takılmasına izin veriyor.

Biostar her iki yongaseti bileşenini soğutmak için hafif bir ısıemici (heatsink) kullanmış; biz de üreticinin fan kullanmama çabasını takdirle karşıladık. Aksesuar paketi çok cömert değil ama gereksindiğiniz herşeyi barındırıyor. Herhangi bir uyarlayıcı (adapter) olmadığından sekiz USB’den sadece dördü ilk etapta kullanılabiliyor.

Biostar P4TAW Extreme

Bir cevap yazın