BioShock’un Başarısı Beni Şaşırttı

Bu sözler serinin yaratıcısı Ken Lavine’e ait.

BioShock için tüm zamanların en başarılı oyunlarından biri desek abartmış olmayız kesinlikle. Oyunun Metacritic ortalamasının 96 olması da bunun en büyük kanıtlarından biri sanırım. Kaldı ki bu yalnızca oyun editörlerinin bahşettiği bir başarı değil. Oyunun satış rakamları da aynı oranda etkileyici (2010 itibariyle 5 milyon). Ancak görünüşe bakılırsa serinin yaratıcısı ve Irrational Games’in patronu Ken Lavine için 2007 yılında raflara çıkan ve bizleri insanoğlunun içindeki kötülükten kaçarak Atlantik okyanusunun altında kurduğu Rapture adındaki etkileyici distopik dünyaya davet eden bu müthiş oyun, beklenmedik bir başarı.

BioShock’un çok iyi bir oyun olduğunu düşünüyorum ve bu kesinlikle yapmak istediğim tarzda bir oyundu. Ancak sonunda oyunun bu kadar popüler olmasından ötürü hala şaşkınım.

Bu hala biraz garip hissettiriyor, bilirsiniz. BioShock, küçük garip bir oyundu ve başka bir şeye de benzemiyordu. Tuhaf bir dünyası vardı ve oldukça karanlıktı. Yani tanımlanmış bir kahramanı oynamıyordunuz. Tam aksine bu tuhaf dünya tarafından becerilmiş bir adamı oynuyordunuz.

NowGamer‘a konuşan Lavine, sözlerine oyunun kapak tasarımından bahsederek devam etmiş.

Oyunun kapak tasarımı da “hey, bu robot ve küçük kızla ilgili oyun da neyin nesi” tadındaydı. Yani biz insanların böyle düşünebileceğini tahmin ediyorduk ve ben oyun hala bu kadar popüler olduğu için şaşkınım. Onu sevmediğim veya iyi bir oyun olmadığı için değil sıradışı bir deneyim olduğu için böyle söylüyorum.

1 Yorum

  1. lazboy

    BioShock güzel bir oyundur belki sevenleri vardir ama bana biraz cocouksu geldi BioShock 2 oynarken midem bulandi alisamadim bir turlu oyuna ne yaptiysam sevmedim vahset olsun silah sistemi karater sistemi mekanlar bana farkli bir hiss yaratmadi sevenlere saygi duyarim ama BioShock 3 mekanlar olsun silahlar karater olsun biraz daha ciddi daha vahsi olsun BioShock 2 deki o sisman robotla oynamak beni cok sıktı

Bir cevap yazın