BioShock: Infinite E3 2011 Gösterimi

Ken Lavine ve ekibinden güzel haberler var.

Geçtiğimiz yıl Ken Lavine ve ekibi, 2K Games çatısı altına girdiklerinde aldıkları 2K Boston ismini değiştirip Irrational Games’i geri aldıklarında yeni bir oyun duyurusunun yakın olduğunu tahmin etmiştik. Çok geçmeden Project Icarus duyuruldu. 12 Ağustos 2010 tarihi geldiğindeyse kadife örtü kalkmış ve altından yeni IP beklentilerinin aksine yine bir BioShock oyunu çıkmıştı. Bu, ilk BioShock oyunundan sonra 2K Games’ten gelen baskılara boyun eğmeyen ve çoklu oyuncu içerikli ikinci bir BioShock oyunu yapmayı reddeden Ken Lavine için ilginç bir tercihti şüphesiz.

Ancak BioShock: Infinite adını taşıyacak bu yeni oyun, bizleri Andrew Ryan’ın İkinci Dünya Savaşı’nın yozlaştırdığı insanoğlundan uzakta Atlantik Okyanusu’nun altına inşa ettiği Rapture’a değil; ABD’nin bir süper güç olmaya başladığı 1910’lu yıllarda yerin 30.000 feet üzerinde süzülen bir şehire, Columbia’ya götürecekti.

BioShock Infinite 1

Irrational Games’in bizleri Rapture’dan sonra davet ettiği bu yeni oyun dünyası, Amerikan ideallerinin gökyüzünde süzülen sembolü olarak tasarlanmış bir şehir. Ne var ki yepyeni umutlarla yoğurulmuş bu insanüstü çaba, Columbia’nın büyük gösterilerle uzak sahillere doğru yolcu edilmesinin ardından tam bir kabusa dönüşecektir.  Lakin bu taze Amerikan idealleri, bulutların arasında sırra kadem basmıştır… (Yani Ken Lavine’nin yine deliler gibi alt metin dayayacağını söyleyebiliriz şimdiden.)

BioShock: Infinite’in hikayesi, eski Pinkerton (ABD Ulusal Dedektiflik Bürosu) ajanı Booker DeWitt’e odaklanıyor. DeWitt, kayıp şehir Columbia’ya çocukluğundan beri burada tutsak edilmiş Elizabeth isminde genç bir kadını kurtarmaya yollanıyor. Her şeyin göründüğü kadar basit olmayacağını söylemek içinse oyunu görmemize gerek yok. 🙂

Gökyüzünde süzülen bir şehirde geçen bir oyun için yeni oynanış mekanikleri de söz konusu pek tabii. Zira DeWitt, karşısına çıkacak düşmanlarla hem iç mekanlarda hem de bulutların üstünde savaşmak zorunda kalacak. Bu karanlık macera boyunca tıpkı önceki BioShock oyunlarında olduğu gibi değişik yetenekler kazanıp onları geliştirirken dönemin konseptine uygun farklı silahları da kullanma şansına erişeceğimizi söylememe gerek yok sanırım.

Oyunun E3 2011 gösterimi ise oldukça heyecan verici (ama daha önce gördüklerimizden pek de farkı olmayan) bir oynanış videosu ile başladı. Ardından da Ken Lavine güzel haberleri sıraladı: Move desteği ve Sony’nin yeni el konsolu PlayStation Vita için yeni bir BioShock oyunu.

Lavine, özellikle Move desteği konusunda oldukça heyecanlı ve bunun ekran başında kıvırmaktan çok daha fazlası olacağını ısrarla vurguluyor.

İyi seyirler.

Bir cevap yazın