BioShock 2’den İki Yeni Çoklu Oyuncu Videosu

2 yıl önce monitör karşısında saatlerce hareketsiz durup şoka girmekten son anda kurtulmuştum. BioShock sürükleyici, anlamlı ve sürprizlerle dolu hikayesi bir kenara; oyun dinamikleriyle de bizlere özlediğimiz System Shock 2 tadını tekrar yaşatmayı başarmıştı. Birçok açıdan 2007’nin en iyi oyunuydu diyebiliriz BioShock için hatta oyun tarihinin en sarsıcı sekansını yaşadığımız oyun.

İlk oyunun en büyük eleştiri alan noktası çoklu oyuncu modunun eksikliğiydi. Bu benim gibi arkaik rol yapma oyunlarını seven ve hikaye odaklı oyunların havasının tek kişilik senaryolarda çıktığını düşünen erken dinozorlaşmış oyunseverler için bir eksi değildi. Ancak oyun yaşamlarına 2000’li yılların çoklu oyuncu keşmekeşinde başlayan oyunseverler için her oyunun bir çoklu oyuncu modu olmalıydı.

Yapımcı 2K Avustralya, (eski Irrational tayfası) eleştirileri dinledi ve yeni Bioshock oyununu çoklu oyuncu eksenine oturttu. Ancak bunu yaparken bile güzel bir yol izledi. İçinde derin hikaye unsurları olan bir çoklu oyuncu modu. Buna göre oyunun tek kişilik senaryosunda ilk oyunda sıkça gördüğümüz Big Daddy‘lerin prototipinin rolüne bürünürken, çoklu oyuncu modunda ise hikaye olarak ilk oyunun öncesine gidip, Rapture’u mutluluk ütopyasından mutlak anarşiye sürükleyen olaylara tanık olacağız.

Ben hala bütün bu güzel fikirlere rağmen çoklu oyuncu modunun oldukça gereksiz olduğunu iddia ederken, 2K Games de bana inat yeni çoklu oyuncu videoları yayınlamaya devam ediyor. 9 Şubat 2010’a kadar da video izlemeye devam edeceğiz. (gerçi ben bunların hiçbirini izlemiyorum o ayrı :P)

Bir cevap yazın