BioShock 2 Multiplayer Modundan Yeni Bilgiler

2K Games’in Irrational Games’ten (2K Boston) alıp 2K Marin ve 2K Avustralya’nın eline verdiği BioShock 2 projesi, 9 Şubat’ta raflarla buluşmaya hazırlanıyor.

“BioShock 2’yi bu kadar önemli yapan ne” diyecek olursanız; “son yılların en iyi hikayesine sahip oyununun devamı olacak” cevabı yeterli olur sanırım. Tabi bir de öve öve bitirilemeyen, hikaye tabanlı çoklu oyuncu modları var. 2K’nın açıkladığı bilgiler, tek kişilik senaryoda Big Daddy prototipini yönetirken; oyunun çoklu oyuncu modlarında ise Rapture’daki karışıklığın başlangıcına gideceğiz. Yani ilk oyunun öncesine. Kulağa oldukça güzel geliyor.

Bizler heyecanla 9 Şubat’ın gelmesini beklerken; 2K Marin, bugün, oyunlarının çoklu oyuncu modlarıyla ilgili merak edilen bilgileri gün ışığına çıkardı. Maalesef bu bilgiler pek de iç açıcı değil.

Öncelikle; oynadığımız bütün maçlar istisnasız olarak sıralama sistemine (leaderboards) tabi olacak. Yani ister halka açık bir oyunda olun, isterseniz arkadaşlarınızla beraber oynadığınız bir oyunda olun. Ancak bu sistem, davete dayalı özel maçlarda geçerli değil. Yani Modern Warfare 2’ye oldukça benzer bir sistem diyebiliriz.

Asıl üzücü durum ise BioShock 2’de özel sunucu desteğinin olmayacak olması. Hatta oyunu LAN üzerinden dahi oynayamayacağız. BioShock 2’nin özel sunucu desteğinden mahrum olacağını birazcık da olsa tahmin edebiliyorduk, ancak oyunun LAN desteğine dahi sahip olmayacak oluşu gerçekten garip bir durum.

Peki BioShock 2’nin çoklu oyuncu modlarını nasıl oynayacağız? 2K Marin, Modern Warfare 2’dekine benzer bir matchmaking sistemi kullanacağını açıkladı bile. Ekibin konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

“Zamanımızı daha sağlam temeller üzerine kurulmuş bir oyun yaratmak için harcadık. Bu yüzden ne yazık ki, özel sunucu ve LAN desteğini oyuna ekleyemiyoruz.”

Açıkçası bu, tatmin edici olmaktan oldukça uzak bir açıklama. Ancak işin bir diğer boyutu da, bu serinin gerçekten bir çoklu oyuncu moduna ihtiyaç duyup duymadığı.

Bir cevap yazın