BioShock 2 İnceleme

Geçmişin Günahları

BioShock 2 4

63° 2′ Kuzey, 29° 55′ Batı… İzlanda’nın başkenti Reykjavik’in 111 km batısı. Atlantik okyanusunun derinlikleri…

Andrew Ryan’ın Rapture sahnesinden çekilmesiyle birlikte başından beri Ryan’ın insan merkezli ideallerine karşı çıkan eski psikiyatrist Sofia Lamb, kendi projesini gerçekleştirme fırsatı bulmuştur: Rapture’dan bir aile yaratmak! Ne var ki bu aile, mükemmele  ulaşmak adına insanlığını deforme etmiş Splicer’lardan oluşmaktadır. On yıldır tam bir anarşinin hüküm sürdüğü Rapture’da, halkın artan ADAM bağımlılığına rağmen; ADAM üretecek iş gücü (Little Sister), Rapture ortamının yeni canavarı Big Sister’ların Atlantik sahillerinden toplayacağı yeni minik kızlara bağlıdır.

Rapture’ın yeni lordu Bayan Lamb ise bir yandan sevgili ailesiyle birlikte Raptıre’ın yeniden doğuşu için tek şans olarak gördüğü kayıp kızı Eleanor’u aramaktadır. Bu arada yıllar önce ihanet ederek ölüm uykusuna yolladığı Big Daddy prototipi Subject Delta, bilinmeyen bir güç tarafından bu ölüm uykusundan uyandırılmıştır. Onun da aklında on yıl önce sevgiyle bağlandığı ilk Little Sister Eleanor vardır ve kader, Rapture üzerindeki rolünü ikinci kez oynamaya hazırdır.

Okyanusun dibindeki bu metropol, yeni bir döneme girmekte; geçmişin günahları, Rapture koridorlarında tekrar yankılanmak üzeredir…

Bu Sefer Menüde Big Daddy Var!

Açıkçası Ken Lavine ve ekibinin (2K Boston, Irrational Games) BioShock 2 projesinde yer almayacağını öğrendiğimde “eyvah” demiştim. BioShock 2’nin son sahnesini henüz izledim ve şu an kendi kendime soruyorum; BioShock’ın gerçekten bir devam oyununa ihtiyacı var mıydı?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce BioShock 2’de bizleri neler bekliyor bir göz atmakta fayda var sanırım.

BioShock 2 5

Her şeyden önce BioShock 2, çoklu oyuncu modlarına sahip oluşuyla ilk oyundan ayrılıyor. En azından, ilk oyundaki çoklu oyuncu desteği olmayışını anlamsız bir biçimde eleştirenler şu an oldukça memnunlar: “Daha fazla multiplayer, daha şuursuz eğlence; herkesi ezmeliyim, Rapture’ın da kralı ben olmalıyım, ego ego egoooo…”

Bu yeniliğin dışında BioShock 2, ilk oyunla neredeyse tamamen aynı dinamiklere sahip. Elbette irili ufaklı değişiklikler var. Mesela ilk oyundaki talihsiz kahramanımız Jack artık yok. BioShock 2’de bir Big Daddy’e can veriyoruz. Hayvansı iç güdülerle zehirlenmiş ve köleleştirilmiş sıradan bir Big Daddy değil bu. İnsan özünü korumuş, özgür iradeye sahip zeki bir prototip… İlk Big Daddy… Subject Delta!

BioShock 2 6

Ne var ki, bu iri değişikliğe eşlik eden ufak değişiklikler oyuna yenilik hissini katmayı başaramıyor. Hatta yapmamız gerekenlerin bile ilk oyunla bire bir aynı oluşu, oyunu bir süre sonra kendini tekrar eden “sıradan bir FPS” deneyimine çeviriyor. Rapture’ın tanıdık olduğumuz o muhteşem atmosferi ve hikayenin alt metninde yatan  çarpıcı vurgulara rağmen.

7 Yorum

 1. MEndhi CS

  haftasonu bu güzelliği yapacağını biliyordum ve sabah kalktığımda ilk iş siteyi kontrol etmek oldu.oyunu oynamadan önce incelemeyi okumam gerekiyordu ve okudum da..ama biraz hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim.oyun çıkmadan önce yayınlanan tüm videolar sağlam bir oyunun göstergesiydi sanki ama yazdıklarını okuyunca haklı olduğunu görüyorum sanki daha oyunu bile oynamadan..

  sonuçta inceleme için tesekkür ederim ama surda bi hata var sanırım:

  ‘Bu anlarda sinirlenip Big Sister’ları öldürmeyi seçmezsek, aynı ortamda dönüp dolaşıyoruz. İlk oyunda Jack ile dolaşmadığımız kadar.’ 

   

 2. Uğur Yurtsever

  Yorum için teşekkürler.

  Dün yazarlarımızdan Oruç Dim’le de neredeyse bütün gece BioShock üzerine sohbet ettik ve uğradığımız hayal kırıklıklarını paylaştık.

  İşin bir diğer düşündürücü yanını da burda paylaşmak isterim. Oyunun yüksek notlar aldığı birçok (yerli-yabancı) sitede, ilk oyundan 10 yıl sonra geçtiği vurgulanmış. Ancak oyun ilk oyundan 8 yıl sonrasını konu alıyor. Yoksa bütün bu insanlar oyunları dikkatli oynamadan mı incelediler? Gerçekten çok garip.

  Bu arada uyarın için sağol. Hata düzeltildi 🙂

 3. lady lazarus

  tekrar okudum da, gercekten bu inceleme senin en iyilerinden olmuş, her ne kadar oyun hayal kırıklığı olsa da; inceleme son derece adil ve aydınlatıcı..

  daha da iyilerine işalla (:

Bir cevap yazın