BioShock 2 İnceleme

Bir adamın alın teri kendisine ait değil midir?

Hayır, dedi Washington’daki adam. O, fakire aittir. Hayır, dedi Vatikan’daki adam. O, Tanrı’ya aittir. Hayır, dedi Moskova’daki adam. O, herkese aittir…

BioShock 2 3 logo

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi, insanoğlu için bir kurtuluş olmak yerine yıkımı ve kamplaşmayı beraberinde getirmişti. Faşizan ideolojinin “demir mihverine” aynı faşizanlıkla yanıt veren insanoğlu, üstün ve parlak zekasıyla geliştirdiği bilimi kullanarak Hiroshima’yı saniyeler içinde yok etmişti. Evet, topyekun savaş sona ermişti. Ama dünya daha güvenli bir yer haline gelmemişti. 1950’li yıllara yaklaşırken karşısındaki bütün engelleri parçalayarak yok eden Batı’nın kapitalist sistemi, eski dost Sovyet sosyalizmiyle karşı karşıyaydı artık. Ortaya çıkan bu yeni dünya düzeninde çarkın ana parçalarını korku, sömürü ve sansürün oluşturacağı gün gibi ortadaydı.

Andrew Ryan için kirlenmiş insanoğlunun yaptığı son yanlış, Hiroshima olmalıydı. 1946’da Atlantik’in derinliklerine Rapture’un temellerini attığında kafasında tek bir şey vardı: “Sanatçıların sansürden korkmadığı, bilim adamlarının dar kafalı ve çelişkili ahlaki değerlere bağlı olmadığı, büyük olanın küçük olan tarafından yutulmadığı bir dünya yaratmak.”  Aydın bilim adamları, seçme sanatçılar, özgür düşünen insanlar, dahiler, virtüözler… Ryan’ı birçok kişi takip etti. Ancak, Rapture’la okyanusun altında yaratılmak istenen bu  cennetin ölümcül bir açığı vardı. İnsanoğlunun hücrelerine işlemiş hırs, öfke, bencillik ve güç kazanma arzusuydu bu ve ne yazık ki onu okyanusun altında da takip edecekti…

BioShock 2 2

Rapture'ın inşasını anlatan bir ilüstrasyon.

İlk BioShock, Rapture’daki 12 yıl süren göreceli cennet hayatının sona erdiği 1959 isyanından bir yıl sonrasına götürmüştü bizi. Atlantik Okyanusu’nun üstünde bir uçak kazasının ardından ADAM adı verilen bir genetik bir maddenin kusursuz bireyler yaratmak adına zehirlediği Rapture’la tanışmıştık. Kısa süre içerisinde de bir proletarya kahramanı olan Atlas ve Rapture’ı demir yumruğuyla yönetmeye başlamış Andrew Ryan’ın mücadelesinin tam ortasında bulmuştuk kendimizi. Hayatın her anında olduğu gibi, bu macera da birçok yalan, aldatma ve gizem üzerine kurulmuştu ve bütün bunları çözdüğümüz anda, bir şeyi fark etmiştik: Rapture, kaleme alınmış en etkileyici ve sıra dışı distopyalardan biri; BioShock ise o güne kadar oynadığımız en derin hikayelerden birine sahip oyundu.

Bugün karşımızda bir devam oyunu var. Bizi ilk oyundan sekiz yıl sonrasına götüren bir devam oyunu.

Peki, Rapture’a dönmeyi gerçekten istiyor muyuz?

BioShock 2 1

Ölü bedenlerden ADAM maddesi toplayarak bu kirlenmişliğin döner sermayesini sağlayan Little Sister.

7 Yorum

 1. MEndhi CS

  haftasonu bu güzelliği yapacağını biliyordum ve sabah kalktığımda ilk iş siteyi kontrol etmek oldu.oyunu oynamadan önce incelemeyi okumam gerekiyordu ve okudum da..ama biraz hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim.oyun çıkmadan önce yayınlanan tüm videolar sağlam bir oyunun göstergesiydi sanki ama yazdıklarını okuyunca haklı olduğunu görüyorum sanki daha oyunu bile oynamadan..

  sonuçta inceleme için tesekkür ederim ama surda bi hata var sanırım:

  ‘Bu anlarda sinirlenip Big Sister’ları öldürmeyi seçmezsek, aynı ortamda dönüp dolaşıyoruz. İlk oyunda Jack ile dolaşmadığımız kadar.’ 

   

 2. Uğur Yurtsever

  Yorum için teşekkürler.

  Dün yazarlarımızdan Oruç Dim’le de neredeyse bütün gece BioShock üzerine sohbet ettik ve uğradığımız hayal kırıklıklarını paylaştık.

  İşin bir diğer düşündürücü yanını da burda paylaşmak isterim. Oyunun yüksek notlar aldığı birçok (yerli-yabancı) sitede, ilk oyundan 10 yıl sonra geçtiği vurgulanmış. Ancak oyun ilk oyundan 8 yıl sonrasını konu alıyor. Yoksa bütün bu insanlar oyunları dikkatli oynamadan mı incelediler? Gerçekten çok garip.

  Bu arada uyarın için sağol. Hata düzeltildi 🙂

 3. lady lazarus

  tekrar okudum da, gercekten bu inceleme senin en iyilerinden olmuş, her ne kadar oyun hayal kırıklığı olsa da; inceleme son derece adil ve aydınlatıcı..

  daha da iyilerine işalla (:

Bir cevap yazın