Bionic Commando

Yeni Dostlar

Yazının başında da bahsettiğim gibi eski oyunları günümüze uyarlamak zahmetli ve riskli bir iştir. Capcom, yeni Bionic Commando için kendi stüdyolarını değil, daha çok Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter’ın PC sürümleri ve başarısız film uyarlamaları Wanted: Weapons Of Fate ve Terminator Salvation ile tanıdığımız GRIN firması ile anlaştı. GRIN, Tom Clancy oyunlarıyla ne kadar sempatimizi kazanmışsa, yaptığı diğer işlerle bir o kadar gözümüzden düşmüştü. Bakalım bu sefer GRIN mutfakta bize neler hazırlamış.

Bionic Commando Uçurum

Bionic Commando - Düşsem bir şey olur mu? Hayır, ne kadar yüksekten düşerseniz düşün ölmüyorsunuz.


Capcom, Mayıs 2009’da yeni nesil Bionic Commando oyununu piyasa sürdü ve PC sürümünün daha ileri bir tarihte çıkaracağını açıkladı. PC sahibi oyunseverler uzun zamandır bu stratejiye alışkın zaten. Olumlu tarafları kadar olumsuz tarafları da olan bu strateji, ayrı bir yazı konusu ama konsol oyunlarının hala PC’ye uyumlaştırılıyor olması kendi adıma olumlu buluyorum. Bionic Commando, konsol sürümü oyunseverler tarafından değişik tepkilerle karşılandı. Kimileri, oyunu beğenirken kimileride oyunu oldukça çizgisel ve zayıf buldu. Capcom, yeni nesil Bionic Commando oyunuyla istediği başarıya ulaşamadı ama PC sürümünü de iptal etmedi ve 2009 Temmuz ayında Bionic Commando PC’lerle buluştu.
Bionic Command Çatışma

Bionic Commando, tür olarak özgür oynanışa sahip oyunlarla çizgisel oyunlar arasında bir yere sahip. Biyonik kolunuzun yardımı ile binalara tırmanabiliyor, tıpkı örümcek adamın ağını fırlatıp uzaklarda kaybolduğu gibi bizde biyonik kolumuzu ileri doğru fırlatıp, uzak mesafeleri yakın yapabiliyoruz. Biyonik kolumuz oyunun en önemli dinamiğini oluşturuyor, sadece tırmanmak değil, düşmanlarımızı tutup üstlerine atlamak, etraftaki objeleri kaldırıp fırlatmak için de biyonik kolumuzu kullanabiliyoruz.

Bunlar oyunun özgür oynanış tarafları, oyunu çizgisel yapan ise radyasyon ve mekanlar. Mekanlar oldukça dar ve yüzeysel hazırlanmış, bir bölümü bitirdiğinizde ki bölümü bitirmek için, bir tünele ya da kapalı bir alana girmeniz isteniyor. Farklı ve önceki bölümle alakası olmayan yeni mekanlar sizi bekliyor. Bu durum oynanışı baltaladığı gibi oyunun gerçekçiliğine de balta vurmuş. Ne yazık ki etrafta istediğiniz gibi de dolaşamıyorsunuz. Radyasyon sizi çok kısa sürede öldürüyor. Fizik derslerinde uyuduğumdan olsa gerek, açıkçası radyasyonun böyle bir şey olduğunu bilmezdim. Arada görünmez duvar varmışcasına iki metre ileride radyasyon var, iki metre geride yok. Kim demiş oyunlar bir şey öğretmez diye alın size fizik dersi!

Bionic Command Radyasyon

Bionic Commando - Yaklaşma, çarpar! Yok radyasyon çarpmıyordu, Yaklaşma mutasyon yapar!

Biyonik askerlerin, uzun süren hizmetlerinden sonra devlet zafer kazandığını düşünür. Biyonik askerlerin ileride tehlike oluşturabileceği düşüncesiyle onları ortada kaldırmak ister ve bir kısmını idama mahkum eder ama işler yolunda gitmez ve bitti diye düşünülen asi biyonik askerler Ascension şehrine nükleer bomba atmasıyla işler karışır. Evet, tahmin ettiniz devlet biyonik askerlerin tekrar görevlendirilmesini ve Ascension şehrine yapılan saldırının ayrıntılarını öğrenmesi ve asi biyonik askerleri ortada kaldırması için, eski dostumuz Spencer’ı tekrar göreve çağırır. Spencer, devlet tarafından ihanete uğramanın hıncını hala taşımakla birlikte, kayıp karısının yerini öğrenmek için, devletin verdiği göreve razı olur ve olaylar böylece gelişir.

Senaryo ilk bakışta doyurucu gibi gelse de uzun bir süre senaryonun gelişimi ile ilgili hiç bir bilgi edinememek bir süre sonra hakikaten ben ne için savaşıyordum demenize yol açıyor. Oyunun sonlarına doğru, entrikalar ve bazı gerçeklerle yüzleşmeniz gerekse de senaryodan artık kopmuş olduğunuzu fark etmeniz çok zaman almıyor.
Bionic Commando Yıkım

3 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Evet, çok büyük kayıp değil. Yabancıların “old school” dediği tarz oyunlardan hoşlananlar için bir alternatif olabilir. Tıpkı Wolfenstein gibi.

Bir cevap yazın