Bionic Commando

Eski Dostlar

Bionic Commando PC

Gelişen teknoloji ile her yıl birbirine ardına çıkan yeni işlemciler, grafik kartları, daha çok bilgi depolayabilen RAM’ler, yeni nesil konsollar. Gelişen teknoloji ile birlikte her gün biraz daha iyi görseller, yeni oynanış dinamikleri, fizik hesaplamaları. Şöyle geçmişe bir bakınca iki boyutlu, görselliğin oldukça zayıf olduğu eski oyunları, nasıl oynadık diye soruyor musunuz kendinize. Yaşı, eski oyunlarla tanışmaya müsait olmayanlar ya da oyun dünyasına dışarıdan bakanlar için bu soru anlamlı olabilir ama bizler için bu soru oldukça anlamsız olduğu gibi, cevabı da oldukça basittir.

Her kadın güzeldire benzer her oyun da güzeldir gibi ucuz bir yanıt verecek değilim elbette. Oyunları değerli, unutulmaz ve oynanabilir kılan pek çok unsur vardır ve bunların bir çoğu da oyunun çıktığı zamanki teknolojiye ve şartlara göre değerlendirmek gerekir. Bu şartları göz önünde tutmadan yapılacak her türlü yorum, futboldan anlamayan birine ofsayt kuralını anlatmak kadar zorlama ve anlamsız olacaktır çünkü ofsaydı anlamak için önce futbolu öğrenmek gerekir.

Bionic Commando Buraq

Klasik, İki boyutlu oyunların günümüze uyarlanmaları genellikle pek başarılı olamıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de iki boyutlu oyunların tek düze ve eski oynanış dinamiklerinin, yeni oyunlara direk olarak aktarıldığı zaman, günümüz oyunseverlerini pek tatmin etmemesi. Ünlü Prince of Persia oyunu tekrar yapılırken Ubisoft, geçmişe sadık kalıp oyun dinamiklerini ve hikayeyi oldukça basit tutsaydı, oyunseverler yeni Prince of Persia oyunlarına bu kadar olumlu yaklaşabilirler miydi? İşin sırrı eski oyunların atmosferini, saflığını, bir nebze oynanışını ve hikayesini günümüze aktarabilmek. Evet, söylemesi kolay ama uygulamaya geçirmesi oldukça zor. Hatta belki baştan bir oyun yaratmaktan bile zor. Çünkü oyunseverler eski oyunu, yeni oyunla kıyaslayacak, eğer eski oyunda yakaladıkları heyecanı ve atmosferi yeni oyunda bulamazlarsa hayal kırıklığına uğrayacaklar. Hayal kırıklığına uğraşmış bir oyunsever kitlesi, elbette yapımcıların işine gelmez. Yapımcılar bir anlamda zaten eski oyunları tekrar veya devam oyunu olarak geliştirirken, oyunun hitap ettiği kitle olarak da eski oyunu oynamış ve sevmiş kişileri düşünmüyor mu?

Bionic Commando Gökdelen

Bionic Commando - Oradan oraya, şuradan buraya tamamdır bu iş…

Capcom,un efsanevi oyunlarından olan Bionic Commando, 1987 yılında Atariler için çıktı, 1988 yılında ise NES için uyumlaştırıldı. Bionic Commando, zamanın ötesinde oynanışı ile oldukça beğenilmişti. Bionic Commando da, kahramanımız yarı insan, yarı biyonik koluyla önündeki engelleri aşabiliyor ve bizlere çizgisel olmayan bir oyun denetimi yaşatıyordu. Capcom, Mayıs 2009 yılında Bionic Commando Rearmed adıyla Bionic Commando oyunun gözden geçirilmiş ve grafikleri yenilenmiş halini Playstation 3, Xbox360 ve daha sonra PC için indirilebilir olarak çıkardı. Bionic Commando Rearmed, oyun meraklıları tarafından oldukça büyük ilgi gördü, 10 dolar gibi cazip fiyatının da etkisiyle etkileyici satış rakamlarına ulaştı. Capcom, oyunseverlere Bionic Commando deneyimi tekrar yaşattığına göre, artık Bionic Commando’nun günümüz oyun teknolojisiyle hazırlanmış yeni sürümünü sunmaya hazırdı.

3 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Evet, çok büyük kayıp değil. Yabancıların “old school” dediği tarz oyunlardan hoşlananlar için bir alternatif olabilir. Tıpkı Wolfenstein gibi.

Bir cevap yazın