Bilmediğiniz 10 Windows Vista Problemi ve Çözümleri

Bilmediğiniz 10 Windows Vista Problemi ve Çözümleri

20 aylık Windows Vista geçmişimde 20 adet Vista yüklü masaüstü bilgisayar ve bir o kadar da dizüstü bilgisayarla çalıştım. Açıkçası Vista’ya alışmanın biraz zaman gerektirdiği doğru. Fakat bunca tecrübeme dayanarak Vista’nın çoğunuzun düşündüğü kadar adi ve gereksiz bir işletim sistemi olduğu kanısında değilim. Elbette bazı bariz avantajları ve bunun yanında bir takım sorunları var.

Eğer Vista’nın sizin istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız, bunu kendiniz yapmalısınız. Yani, elinize İngiliz anahtarını alıp, işe koyulmalısınız. İlk önce biraz internet araştırması yapıp Vista’nın nasıl çalıştığını, eksilerini ve artılarını ve daha da önemlisi bu eksilerden nasıl kurtulacağınızı öğrenmeye çalışın. Öte yandan canınız bu zahmete katlanmak istemeyebilir. Bazılarımız için işletim sistemine diz çöktürmek deyimi yerindeyse “deveyi hendekten atlatmak” gibidir. Bunun için bazı önemli ve genel Vista sorunlarını sizin için araştırıp çözüm yöntemlerini yazdım.

Burada, Windows Vista işletim sisteminden en fazla verimi almanız en etkili ipuçlarını ve yöntemleri size aktaracağım. Mesela Volume Shadow Copies (gizlenmiş kopyalar) ve disk alanınızı onlardan nasıl kurtarabileceğinizi, Vista SP1 kurulumundan sonra yapmanız gereken temizleme işlemlerini ve kurulu programları tamamen ve titizlikle nasıl kaldırabileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca mavi ekran hatalarını nasıl yakalayacağınızı, korumalı Vista dosyalarını nasıl sileceğinizi, USB bağlantılarının denetimini, aygıt sürücülerini düzenlemeyi, veri kurtarma ve yedeklemeyi ve çok daha fazlasını öğrenme şansına sahip olacaksınız.

Vista hakkındaki tüm eleştirileri iyi biliyorsunuz fakat bunlara neyin sebep olduğunu konusunda fazla bir fikriniz bulunmayabilir. Bu rehber sayesinde sizin daha önce haberinizin bile olmadığı eksiklikleri ve hataları sadece birkaç adımda giderebileceksiniz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

4 Yorum

 1. can

  hocam bi problemim var çözemedim yardım olursanız sewinirm;

  windows, bilgisayarınıza bağlı bir aygıtla iletişim kurma hatasıyla karşılaştı. bu hata dış usb sürücüsü gibi bir aygıtın kullanımdayken çıkartılması veya bozuk olan sabit sürücü veya cd-rom sürücüsü gibi çalışmayan donanım nedeniyle oluşabilir. kaldırabilir depolama birimlerinin düzgün bağlandığndan emin olun, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. bu hata iletisini almaya devam ederseniz donanım üreticisine başvurun. durum:0xc00000e9 bilgi: beklenmeyen G/ç hatası oluştu.    hatasını veriyor bilgisayar açılmıyor..

 2. Ziyaretçi

  ya arkadas aynı sorun benım arkadastada oldu aynı sekılde hata verıyor ne yaptıysak wındows acılmadı bıos ayarlarına gıryorum format ıcın cd rooma alıyorum ama tanımıyor .benım tahmınım virus .baska bole bı arıza neden olussun durup dururken.en alakası var usb ile bıos ayarlarını bıle tanımıyor pc kafasına gore hareket edıyor.hard dıskten kaynaklı bı sorun

 3. Onur Batıkaan ŞEN

  Dediğin gibi Vista bahsedildiği gibi gereksiz bir işletim sistemi değil bence kullanmasını bılene guzel bir işletim sistemi sadece biraz araştırmak lazım bende vistacıyım vazgecmemde 🙂

Bir cevap yazın