Bilim Adamları Mamutları 5 Yıl İçinde Diriltecek

Mamut

Japon bilim adamları mamut hücre çekirdeğini fil yumurtalarına yerleştirerek uzun zaman önce soyları tükenen mamutları yeniden canlandırmaya çalışıyor. Başarılı olabilirlerse bu yumurtayı dişi bir filin içine yerleştirecekler. Başlangıçtan bitişe kadar bu çalışmanın beş yıl sürmesi planlanıyor.

Şimdiye kadar bulunan mamut kalıntılarının %80’i Sibirya civarında olduğu için bu işlemin yapılmasına imkân tanıyacak kadar genetik malzemenin donmuş fosillerden çıkarılabildiği söyleniyor en azından teorik olarak bu böyle.

Burada şöyle bir soru akla geliyor neden bilim adamları böyle bir şey yapıyorlar, böyle bir deneyin amacı nedir: Böyle bir çalışma sonunda mamutlar bir şekilde canlandırılabilirse öncelikle neden türlerinin yok olduğu araştırılacak. Buradan elde edilen bilgiyi günümüze uygulamak mümkün. Ayrıca bu yöntemin başarılı olması türleri yok olmaya yüz tutan günümüz canlıları açısından da bir umut ışığı olabilir.

Bebek Mamut Fosili

Büyük oranda korunmuş bebek mamut fosili

2 Yorum

  1. ssBrutality

    İşte Budur.Mükemmel Bir Çalışma.Birazda Nagaaki ve Hiroşima Kısaca 1945’in İntikamı İçin Çalışmlar Başlatılsada Bizde ss’ler Olarak JaponLarın Yanında Olabilsek..Heil!

  2. goro

    Bu çalışmayı hangi millet, hangi kişi yaparsa yapsın takdire şayandır, Osmanlı’nın bile bu konularda çalışmaları olmuştur, her milletin hayali olan bir çalışmayı bu dedikleri noktaya getirmeyi başarmışlarsa helal olsun.

Bir cevap yazın