Bilgisayarınızın Portlarını Nasıl Öne Alırsınız?

Bu yazı ilk olarak THG Türkiye Donanım Bülteni abonelerine gönderilmiştir.

Çevirenin Notu: Bu yazıda belirtilen ürünler Türkiye piyasasında bulunmamaktadır. Yazı, genel bilgi amaçlı sunulmaktadır.

Mayıs ayında Doğru Kasa Nasıl Seçilir? isimli bir makale yazmıştım. Bu makale yayımlandıktan sonra sürekli olarak şu soruyu soran e-mail’ler almaya başladım. “Halen kullandığım eski bilgisayar kasamın portlarını öne almak istiyorum, bunu nasıl başarırım”.

Yeni taşınabilir USB ve Firewire teknolojisinin yayılması sizi de çekiyorsa ve bir sayısal kamera veya MP3 çalar almışsanız, bu aygıtlarla bilgisayarınızı görüştürmek için bilgisayarın arkalarına eğilip doğru porta takmak için kendinizi sakatlama tehlikesine atılıyor olabilirsiniz. Dahası, özellikle işyerlerinde veya daracık odalardaki bilgisayarlar genelde bilgisayar masalarında bilgisayar için ayrılmış daracık bölmelerde dururlar ve karanlıkta kalan arka taraflarındaki portlara erişmek bazen hiç mümkün olmayabilir.

En son kasa modelleri bilgisayar kullanıcılarını bu problemden kurtarmak için, bu gibi çok kullanılan portları kasanın ön tarafına alıyorlar. Antec 1080 Performance Plus, Lian-Li PC69, Cooler Master ATX-210 ve bunun gibi kasalarda bu tür pratik erişim imkanlarını görmek mümkün.

Ancak eğer şu anda elinizin altında sağlam bir kasa varsa ve kendisinden memnunsanız, fakat portları arkada olduğu için erişmek zorunuza gidiyorsa, bu dertten kurtulmak için kullanabileceğiniz seçenekler oldukça kısıtlı. Tom’s Hardware Guide yazarlarında Patrick Schmid bu tür kasalara bu pratik seçeneği ekleyen aygıtları eski makalesinde bir ön incelemeden geçirmişti. Bu yazı yayımlandığından beri bu “arkaları öne alma” teknolojisi epey mesafe kat etti.

Yeni aygıtların büyük çoğunluğu bilgisayarın ön tarafına takılan ve üzerinde portlar bulunan, arka tarafından da kablolar uzanan (ve uygun yerlere takılan) 5 ¼’lik seçenekler. Bir kısım bilgisayar kullanıcısı bu çözüme burun kıvırabilir ama yine de eğer son zamanlarda yeni bir anakart almışsanız kasasın arkasından kablolar çıkartmadan bu aygıtları kasa içinden bağlama imkanınız bulunuyor.

Eğer USB portlarını kasanızın ön tarafına almak istiyorsanız, dört portlu bir USB hub hayatınızı kurtaracak seçim olabilir. Eğer kullanmadığınız ekstra USB portlarınız varsa, Antec’in Easy USB ürününü kullanabilirsiniz. Ancak eğer anakartınızın üzerindeki konektör Easy USB’nin kablosu ile uyumlu değilse, kabloyu biraz modifiye etmek zorunda kalabilirsiniz. Test etmek için elimize bir Antec Easy USB geçiremedik, biz de başka mecralara yöneldik.

Bir cevap yazın