Bilgisayarınızın Kasasını En Profesyonel Şekilde Nasıl Modifiye Edebilirsiniz?

Steve Horch İle Özel THG Röportajı, Devam

THG – İyi bildiğiniz gibi, kasa üreticileri hazır boyalı kasalar sunmaya başladılar. Elbette özelleştirme seviyesi ve boya kalitesi sizin çıkardığınız işe yaklaşamıyor ama söz buradan açılmışken, neden sizin çıkardığınız işlere kıyasla diğerleri çok amatör görünüyor?

SHCevabı boyada! – Çoğu kasa üreticisi alkaloid emaye tabanlı boya üzerine mat bir vernik kullanıyorlar. Ben tüm boya işlerimi otomobillerde kullanılan PPG boya ürünleri ile yaparım. Bu tür boya kullanınca üst vernik çok daha parlak oluyor, bu da çoğu kullanıcının daha hoşuna gidiyor. Kasa üreticileri kasa yapma işindeler, boya işinde değiller. Dolayısıyla işçilik kaliteleri ve seçtikleri boya ürünleri işlevsel olabilir ama pek çekici değil. Bazı büyük PC satıcıları kasalarında otomobil boyası kullandıklarını söylüyor; öyle olabilir ama elde ettikleri sonucun kendi arabanızdaki boyaya yaklaşamadığını görüyorsunuz.

İnternet’ten özel boyalı bir kasa almak isteyen okurlara önerim, sadece yüksek çözünürlüklü resimleri olanlara bakmaları ve satın almadan önce epey araştırma yapıp pek çok soru sormaları. Bu yazı için kendi çektiğimiz fotoğraflar bile boya işinin kalitesini tam yansıtmıyor olabilir. Tabii bunun sorumlusu dijital fotoğrafın sınırları. Bunun iyi bir örneğini yıllardır özel araba dergilerinde görürüz: Bu dergilerde gördüğünüz etkileyici boya işleri gerçekte bundan 10 kat daha iyi görünür. Dijital olsun, klasik filmli olsun fotoğraf makineleri kullanılan boyanın parlaklığını, dokusunu ve rengini yeterince doğru şekilde yakalamıyor.

Burada iyi bir püf noktası, kasanın boyasına bakarken üst kaplamadaki yansımaya dikkat etmektir. Yansıma ne kadar netse kaplama o kadar iyidir. Ben müşterilerime, yaptığım PC kasalarının 30 cm uzağına gazete koyup üzerindeki yazıları kasa üzerinden okuyabileceklerini söylerim. Elbette bu parlak yüzeyi olacak şekilde boyanan tüm kasalar için geçerli bir test. Bana göre, yaptığı işten gurur duymayan boyacıların çıkardığı iş bu testi geçemez.

harley Davidson motorsikletine olan sevgisini bilgisayarına da yansıtmak isteyen Harley tutkunları için çok basit bir kasa tasarımı. Logolar resmi Harley logoları; satın alınıp üst kaplama işi yapılmadan önce kasa üzerine yapıştırıldı. Bu resimde, sadece profesyonel malzeme ile elde edilebilecek son derece parlak bir boya işi göze çarpıyor.

harley Davidson motorsikletine olan sevgisini bilgisayarına da yansıtmak isteyen Harley tutkunları için çok basit bir kasa tasarımı. Logolar resmi Harley logoları; satın alınıp üst kaplama işi yapılmadan önce kasa üzerine yapıştırıldı. Bu resimde, sadece profesyonel malzeme ile elde edilebilecek son derece parlak bir boya işi göze çarpıyor.

THG – Kullanıcılara, oto yedek parçacısına gidip otomobil boyaları alarak kendi boya işlerini yapmaya girişmelerini önerir misin?

SH – ASLA! Nedeni şu: Modern üretan boyalar iso cyanate içeriyor; bu da siyanür kökenli bir madde ve bu maddeye çok fazla maruz kalırsanız merkezi sinir sisteminize ve ciğerlerinize zarar verebilir. Sadece gerekli eğitime ve koruyucu ekipmana sahip profesyoneller bu ürünleri kullanmalı. Lütfen önerimi dinleyin. Bu işi 17 yıldır yapıyorum. Herkesin paradan tasarruf etmek istediğini biliyorum ama gerekli deneyim ve eğitime sahip değilseniz istediğiniz sonucu alamayacaksınız. Ayrıca düzgün şekilde kullanılmazlarsa kimyasal maddeler tehlikeli olabilir.

3 Yorum

  1. Uğur İskender

    Yahu, arkadaş “şimdi baktığımda bugünün standartlarına göre o zaman çok ilkel bir iş çıkardığımı anlıyorum” demiş de boyadığı bilgisayar kasası, monitör ve mouse gerçekten çok güzel boyanmış ve parıl parıl parlıyor. Bir de kasalar falan hep sprey boyayla boyanır. Fırça ile boyama olayı yok mu acaba? Bir de elemanın açtığı siteyi duyunca bu çok hoşuma gitti. Ürünlerimi metalik siyaha boyatmak istiyorum veya piyano siyahına. 😀 Cort KX5 gitarınının siyah olanında kullanılan renk ve ton hangisiyse o renk ve tonu kullanmak istiyorum. 😀

Bir cevap yazın