Bilgisayarınızın Kasasını En Profesyonel Şekilde Nasıl Modifiye Edebilirsiniz?

Crazypaint Custom Finishes’den Steve Horch Ile Özel THG Röportajı

THG – Steve, PC kasası modifikasyonu konusunda görüşlerini aktarmak üzere bizimle biraraya geldiğin için teşekkür ederiz.

SH – Yıllardır Tom’s Hardware Guide’ın sadık bir okuruyum; ben de kasa modifikasyonu konusunda sizlerle görüşlerimi sizlerle paylaşma şansı bulabilmekten ötürü büyük heyecan duyuyorum.

THG – Biraz kendinden bahsedip kasa modifikasyonu işine nasıl girdiğini anlatır mısın?

SH – Ben profesyonel boyacıyım; 17 yıldır bu işte çalışıyorum. 34 yaşındayım ve küçük yaşlardan beri bu işle ilgilendim. Annemin arkadaşlarına söylemekten hoşlandığı gibi, büyürken evde boyamadığım şey kalmamış. ‘Gold Certified PPG Painter’ sertifikam var ve bu konudaki uzmanlığımı otomotiv endüstrisinde edindim. Kasa boyama ve modifikasyon işlerinin yanında, örneğin yarış otomobilleri ve özel motosikletler için özel boya ve püskürtme boya işleri yapıyorum. Halihazırda “kasa modifikasyon sanatı” adı verilen konuya odaklanmış durumdayım ve bu işte neler yapılabileceğini görmek için sınırlarını zorlamaktayım. Bir başka Tom’s Hardware Guide yazısında sanırım bilgisayar kasası boyama işine kazar “düştüğüm” söylenmişti; aslında bu da her şeyi özetliyor.

Steve kasa boyama işleri yanında zamanı oldukça özel boya işleri de alıyor. Bu resimde, Steve bu sezon ARCA serisinde yarışacak ARCA Stock Car'ı boyarken görülüyor. Bu boya işinde olduğu gibi, çoğu müşterisi işçilik kalitesi nedeniyle onu başkalarına da öneriyor.

Steve kasa boyama işleri yanında zamanı oldukça özel boya işleri de alıyor. Bu resimde, Steve bu sezon ARCA serisinde yarışacak ARCA Stock Car’ı boyarken görülüyor. Bu boya işinde olduğu gibi, çoğu müşterisi işçilik kalitesi nedeniyle onu başkalarına da öneriyor.

THG – “Kazayla düştüm” ile neyi kastediyorsun?”

SH – Bilgisayar kasası boyayan bir boyacı olacağım hiç aklıma gelmemişti. Bir gün kendi bilgisayarıma bakıyordum; standart bej renkli kasası birden bire çıldırtıcı derecede sıkıcı göründü gözüme! İşte 3 yıl önce o gün ilk kasamı boyadım; dünyada farklı renkte kasaları olan başka kullanıcılar olup olmadığını bile bilmiyordum. Bilgisayar geçmişim olmadığı için kasayı ve bilgisayarı demonte etmeye ve boyamaya başta çekinmiştim. Biraz araştırdıktan sonra, beceremezsem alt tarafı yeni bir kasa almakla işi çözeceğimi gördüm. Sonra kasayı söküp boyadım. Şimdi baktığımda bugünün standartlarına göre o zaman çok ilkel bir iş çıkardığımı anlıyorum, ama bu benim ilk işimdi. Boyadığım kasayı alıp ofisimize koydum; insanlar gelip geçerken gördüler ve kendilerine de bu tür işler yapıp yapamayacağımı sordular.

Bir bilgisayar fuarından denemeler yapıp kasa boyama tekniğimi geliştirmek üzere ucuz PC kasaları aldım. Bunları boyadıkça kendime güvenim arttı ve sonuçlar hoşuma gitmeye başladı; daha sonra monitörleri, fareleri, klavyeleri, UPS’leri, tarayıcı ve yazıcıları boyayarak denemelerimi sürdürdüm. O zamanlar bilgisayar bileşenlerini sadece hobi olarak, ailem ve arkadaşlarım için boyuyordum, ama görenler arttıkça kendileri için iş yapmamı isteyenler de arttı. 1997 yazında, Crazypaint Custom Finishes’i bilgisayar ürünleri için özel boya işleri yapan bir işletme olarak kurdum; crazypaint.com web sitesini de yaklaşık 2 yıl önce açtım.

Kasası, monitörü, klavyesi ve faresi ile komple boyanmış bir sistem. Çoğu kişi tümünün uyumlu olmasından daha çok hoşlanıyor, ancak bu işi doğru yapmak için zaman ve malzeme açısından epey yatırım yapmak gerekiyor. Steve bu sistemi İnternet tabanlı bir radyo istasyonu olan WSBN.COM'dan Excal'e yeni sattı. Excal, Ultra Unreal LAN Turnuvası'nda bu kasayı görerek beğenmiş.

Kasası, monitörü, klavyesi ve faresi ile komple boyanmış bir sistem. Çoğu kişi tümünün uyumlu olmasından daha çok hoşlanıyor, ancak bu işi doğru yapmak için zaman ve malzeme açısından epey yatırım yapmak gerekiyor. Steve bu sistemi İnternet tabanlı bir radyo istasyonu olan WSBN.COM’dan Excal’e yeni sattı. Excal, Ultra Unreal LAN Turnuvası’nda bu kasayı görerek beğenmiş.

3 Yorum

  1. Uğur İskender

    Yahu, arkadaş “şimdi baktığımda bugünün standartlarına göre o zaman çok ilkel bir iş çıkardığımı anlıyorum” demiş de boyadığı bilgisayar kasası, monitör ve mouse gerçekten çok güzel boyanmış ve parıl parıl parlıyor. Bir de kasalar falan hep sprey boyayla boyanır. Fırça ile boyama olayı yok mu acaba? Bir de elemanın açtığı siteyi duyunca bu çok hoşuma gitti. Ürünlerimi metalik siyaha boyatmak istiyorum veya piyano siyahına. 😀 Cort KX5 gitarınının siyah olanında kullanılan renk ve ton hangisiyse o renk ve tonu kullanmak istiyorum. 😀

Bir cevap yazın