Bilgisayarınızın Kasasını En Profesyonel Şekilde Nasıl Modifiye Edebilirsiniz?

Bilgisayarınızın Kasasını En Profesyonel Şekilde Nasıl Modifiye Edebilirsiniz?

Bu yazı ilk olarak THG Türkiye Donanım Bülteni abonelerine gönderilmiştir.

İster kasanızı özelleştirmenin bir sanat işi, ister bir bilim işi olduğuna inanın, “Kasa Modifikasyonu” geçen yıldan beri son derece popülerleşti ve özel PC kasalarına talep giderek artıyor. Doğru Kasa Nasıl Seçilir? başlıklı yazımızda kasa modifikasyonu konusuna değinmiştik; okurlarımızdan gelen sorulara bakılırsa bu konuda daha fazla bilgi istediğiniz açık. Directron’dan Michael Chang’a göre, “Son 14 aydır kasa modifikasyonu konusuna bir ilgi patlaması yaşanıyor ve gerek modifiye edilen kasa sayısı, gerek modifikasyon türleri açısından çok önemli bir büyüme söz konusu.”

Biz burada, İnternet’te kolayca bulabileceğiniz eski bilgileri yeniden derleyip sunmak yerine, geçimini kasa boyama ve modifikasyon işleri ile temin eden bir profesyonele sorular sorarak konuya daha farklı bir yaklaşımla bakmak istedik.

Crazypaint Custom Finishes şirketinin sahibi ve işletmecisi Steve Horch, bizimle özel bir röportaj yapmayı, kasa modifikasyonu ile ilgili düşünce, görüş ve sırlarını paylaşmayı kabul etti. Ayrıca Steve’den, kendi başınıza uygulayabileceğiniz detaylı bir kasa modifikasyonu kılavuzu istedik. Steve ile görüşmemiz son derece yararlı geçti, uzmanlık alanı konusunda epey bilgi edindik.

Steve ile yaptığımız röportaja geçmeden önce, bizden kasa modifikasyonu işinin sağlık ve güvenlik riskleri taşıyabileceğinin özellikle altını çizmemizi istedi. Modifikasyonda kullanılan çoğu araç, özellikle de yeterince deneyimli değilseniz, kendinizi yaralamanıza yol açabilir.

Bu tür araçlarla çalışırken gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Gerekli güvenlik önlemleri ile kaymaz bir zemini, koruyucu gözlükleri, boya kokusunu dışarı atacak respiratörleri ve elbette aletlerle ilgili kullanım kurallarını kastediyoruz. Burada bahsedilen elektrikli cihazlar kullanılırken ve kasa modifikasyonu yapılırken güvenlik her zaman ilk sırada olmalıdır. Bu tür aletleri kullanma deneyimine sahip değilseniz deneyimli birinden yardım istemelisiniz; veya hazır modifiye edilmiş kasa ve/veya bileşenler almalısınız. Hazır modifikasyonlu kasalar ve bileşenleri Steve Horch’un kendi şirketi Crazypaint Custom Finishes dahil, çeşitli kaynaklardan elde etmek mümkün. (Ç.N.: Türkiye’de kasa modifikasyonu ile bu seviyede, profesyonel olarak uğraşan bir yer bilmiyoruz.)

İkinci bir uyarı olarak, gerek THG gerek Crazypaint bu yazıdaki bilgilerin kullanılmasından veya yanlış kullanılmasından kaynaklanabilecek zarar ve yaralanmalara karşı sorumlu tutulamaz. Buradaki bilgileri kullanma riski tümüyle size aittir ve 18 yaşının altındaki okurların kasa modifikasyonu işine girişmeden ve/veya bu iş için gerekli elektrikli aletleri kullanmadan önce ebeveynlerinden izin almaları gerekir.

Her şeyi söylediğimize göre röportajımıza geçelim!

3 Yorum

  1. Uğur İskender

    Yahu, arkadaş “şimdi baktığımda bugünün standartlarına göre o zaman çok ilkel bir iş çıkardığımı anlıyorum” demiş de boyadığı bilgisayar kasası, monitör ve mouse gerçekten çok güzel boyanmış ve parıl parıl parlıyor. Bir de kasalar falan hep sprey boyayla boyanır. Fırça ile boyama olayı yok mu acaba? Bir de elemanın açtığı siteyi duyunca bu çok hoşuma gitti. Ürünlerimi metalik siyaha boyatmak istiyorum veya piyano siyahına. 😀 Cort KX5 gitarınının siyah olanında kullanılan renk ve ton hangisiyse o renk ve tonu kullanmak istiyorum. 😀

Bir cevap yazın