Bilgisayar Oyunu Hayat Kurtarabilir Mi?

Türkiye’de ki televizyon ve gazeteler bilgisayar oyunları ve teknoloji alanında kör cahiller. Ne zaman bilgisayar oyunları hakkında olumsuz bir haber çıksa (Geçtiğimiz günlerce böyle bir olay yaşandı biliyorsunuz) bizim kör cahil medyamız özelikle televizyon medyası ipsiz, sapsız konuyla alakası olmayan haberler yaparlar. Aileleri ve çocukları bilgisayar oyunlarından korkuttukları yetmezmiş gibi bir de bu konuda uzman diye çağırdıkları kişilerin yorumları bizlerin tepesini iyice arttırır.

Bilgisayar oyunları hakkında sağda solda abartılarak yazılmış istatistik ve haberlerden başka hiç bir bilgisi olmayan ve muhtemelen hayatında hiç bilgisayar oyunu oynamamış bu tür sözde uzmanlar, yaptıkları yorumlarla beni hep çileden çıkartır. Program sunucularının sözde uzmanın söyledikleri karşısında bir şey anlamadığı yüzünden belli olmasına rağmen “vay anasını sayın seyirciler” bakışı ise trajikomiktir. Oyun oynarken beyni çöken, günlerce uyumayıp pc başında zombiye dönüşen, damdan dama atlarken bacağını kıran oyuncular… Abartı, çarpıtma, demagoji ne ararsanız… Merak ettiğim Superman çizgi romanından etkilenip bilgisayar oyunu yapan kimse yok mu bizde onun haberini yapsak.

İşte bu tür haberlere bir örnek daha fakat alıştığımız tarzda değil başlık şu: Bilgisayar oyunu hayat kurtardı.

Başlığı görünce nasıl bir hayat kurtarma vakası olabilir diye düşündüm. Olayın kahramanı, America’s Army oynayıp ilk yardım mı öğrenmişti yoksa. Fakat haber şöyle devam ediyor; Annesinin defalarca uyarısına rağmen gecenin geç saatlerine kadar bilgisayar oynamaya devam eden 17 yaşındaki A.H. (bu kısaltmayı hep yapmak istemişimdir kişilik hakları gereği isim veremiyoruz 🙂 ) şofbenden sızan gazı fark edip, 112’yi arar ve ailesini kurtarır.

Hep felaket haberleri olacak değil ya bu sefer de sizlerle olumlu bir haberi paylaşmak istedik. Her ne kadar bilgisayar oyunu ile bu ailenin kurtulması arasında direk bir bağlantı olmasa da. A.H. gece bir şeyler atıştırmak için mutfağa giderken de durumu fark edebilirdi.

Bu haberde tek bir eksiklik var A.H.’nin gece geç saatlere kadar hangi oyunu oynadığı…

3 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Şaşırtıcı bir haber gerçekten. Ben benzer bir durumda 112’yi hatırlayabilir miydim veya gaz kaçağının farkına varır mıydım bilemiyorum. Şaka bir yana özellikle son yaşanan üzücü olaylarda NTV gibi başarılı haberlerle tanıdığımız bir kanalın yaptığı yayınların kalitesizliği beni şaşırtıp güldürürken oldukça düşündürdü. Zira teknoloji editörü titrini kullanıp önemli mevkilere gelmiş insanların google aramalarına dayanan bilgi dağarcıklarına sahip olmaları gerçekten üzücü bir durum. Bu özellikle her an bir önyargı seline kapılmaya hazır toplumumuz için güzel malzeme oluşturuyor.

  2. A.H

    Selamlar ben A.H daha doğrusu A.B.A kısaltmayı yaparken uydurmalardan bahsederken ismimi A.H Diye kısaltmanız ilginççç… Oynadığım oyunu merak ediyorsanız da facebook ta farmville oynuodmmm 😀 Saygılar…

Bir cevap yazın