Bilgisayar Oyunları Acıyı Unutturuyor (Araştırma)

Amerika’da yapılan bir araştırma, oyunseverlerin bildiği bir gerçeği gün yüzüne çıkardı.

Sanal gerçekliğin en üst seviyeye ulaştığı Xbox 360, Playstation 3 gibi konsollarda ve PC’lerde oyun oynamak, sizi dış dünyadan soyutlar ve oyunun içine hapseder.

O kadar ki, etrafınızda olan hiçbir şeye dikkat edemez, sadece oynadığınız oyuna konsatre olursunuz. 

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, oyun oynamak beyni o kadar meşgul ediyor ki, beynin acı ve stresi yöneten bölümünü hissizleştiriyor. Ayrıca, oyun oynarken beynin salgıladığı kimyasal maddeler bizi daha mutlu yapıyor.

Sanal Gerçeklik

Araştırmayı yürüten Doktor Charles Friedman, kemoterapi sonrası oyun oynayan hastaların rahatsızlık ve ağrılarında %30 ila %50’e varan oranda iyileşme görüldüğünü tespit etmiş.

Friedman’a göre, oyun oynama şartları da beynin oyuna konsantresini etkiliyor ve ağrı düzeyinde iyileşmeye sebep oluyor. 52″ LCD ve Surround ses sistemi ile beynin oyunlara daha çok konsantre olabildiği gözlemlenmiş.

Oyunseverler stresli oldukları zaman ya da acı hissettikleri zaman oyun oynamanın kendilerini rahatlattığını mutlaka tecrübe etmişlerdir. Friedman’ın yaptığı araştırma da, bunun bilimsel olarak kanıtlamış oluyor.

Kısacası, başınız mı ağrıyor, asprin atmadan önce belki biraz oyun oynamayı denemelisiniz. Oyun oynama süresini de fazla kaçırmayın; zira fazla oyun oynamak da baş ağrısı yapabilir.

kaynak: CNET

Bir cevap yazın