Bigtop MB-400 Webcam İncelemesi

Bigtop MB-400 Webcam İncelemesi

Sayısal dünyanın yaygınlaşması sonucunda en çok hayatımıza giren ürünlerden birisi de internet kameralarıdır. İnternet üzerinden aktarılabilir veri sağlamaları açısından bu küçük aygıtların kullanımı her geçen gün artıyor. Biz de elimize imkan geçtikçe pazarda bulunan ürünleri inceleyerek size hangi ürünü tercih edeceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Açıkçası deney merkezimize gelen Bigtop MB-400’ün isminin az duyulmuş olmasından dolayı mağazada görsem tercih etmeyebilirdim. Sonuçta aynı alanda rekabet eden Creative, Logitech, Microsoft, Philips gibi pek çok dev firma var. Ancak Bigtop MB-400 fiyatına göre son derece başarılı bir performans sergileyerek gözümüze girmeyi başardı.

Ürüne özel Türkçe bir kutu hazırlayan Türkiye dağıtıcısı Asya Bilgisayar, ürünün hiç sürücü gerektirmemesi bilgisayarınıza taktığınız anda kullanılabiliyor olmasını ön plana çıkarmış. Gerçekten de Windows XP kullanan sistemimize ürünü taktığımızda diğer bazı modellerin tersine doğrudan kullanılabilir hale geldi. Ben kamerayı taktığım anda çalışsın zaten kendime göre kullandığım uygulamalar var diyorsanız bu özellik hoşunuza gidecektir.

Ürün sade bir tasarıma sahip: Siyah ana gövde üzerine yer yer gri yüzeyler kullanılmış. Ürünün tabanlığı masaüstünde durmak üzere yuvarlak olarak tasarlanmış. Ancak isterseniz ayaklığını açarak LCD ekran üzerinde de durmasını sağlayabiliyorsunuz. Netlik ayarı merceği elle çevirerek sağlanabiliyor. Kameranın üzerinde bulunan gri düğmeye bastığınızda sabit resim çekebiliyorsunuz. Ayrıca ürünün kablosunun ortasında ses açma kapama düğmesine benzeyen bir ayar sayesinde üzerinde bulunan LED aydınlatmaların ışık seviyesi ayarlanabiliyor. Eğer karanlık bir ortamdaysanız buradan gelen ışık kaynağı kameranın yeterince net görüntü almasını sağlıyor. Ancak bu ışık kaynağı uzun süreli kullanımlar için uygun değil çünkü doğrudan gözünüze girdiğinden bir süre sonra rahatsız edici olabiliyor.

Bigtop MB-400 Webcam İncelemesi

Kameranın görüntü kalitesi gayet iyi. Temelde 1.3 Mpiksel görüntü kalitesi sunsa da yazılım desteğiyle bu kaliteyi 5 Mpiksel’e kadar çıkarabiliyor. Ancak 5.0 MPiksel çekilen resimlerin pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Yine de normal bir internet kamera için fazlasıyla iyi görüntü kalitesine sahip. Ekrandan yansıyan ışıkla bile tatmin edici görüntü alınabiliyor.

MB-400’ün üzerinde mikrofon desteği de var. Her ne kadar internet üzerinden sesli sohbet ederken bu mikrofonun kullanılması yankılanmaya yol açsa da ürünün güvenlik kamerası gibi kullanılması açısından faydalı bir özellik olduğunu söyleyebilirz.

Kameranın kutusundan çıkan yazılım CD’sinde bulunan uygulamalar pek başarılı değil. Her ne kadar sürücüsü kurulmadan çalışsa da CD’den çıkan sürücüleri ve yazılımları kurduğunuzda yüz takip etme (face track), 5.0 MPiksel resim çekme ve görüntüye çeşitli etkiler verebilme gibi ek özelliklere sahip oluyorsunuz. Tabi bütün buları daha becerikli yapan başka uygulamaları kullanmak daha mantıklı olabilir.

Sonuç olarak 31,50 $ + KDV gibi bir fiyata satılan Bigtop MB-400 gerçekten iyi bir fiyat/başarım oranına sahip. Benim için markanın önemi yok işlevsellik daha önemli diyenlerdenseniz bu ürünü takibe almanızı tavsiye ederiz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın