Bigtop MB-007 Kalem Kamera

Bigtop MB-007 Kalem Kamera

Çocukluğumda James Bond’un orasından burasından ilginç aletler çıkararak sorunları çözmesi her zaman hoşuma giderdi. Evde bulduğum çeşitli araç gereçleri eğip bükerek bu hevesimi tatmin etmeye çalışırdım. Şimdiki çocuklar ise çok şanslı; bilgisayarların ve internetin son derece yaygın olmasının yanında piyasaya fırtına gibi giren Çinli üreticiler yaratıcılıkta sınır tanımıyorlar. İşte bu ürünlerden birisi de ilk bakışta normal bir kalemden hiç farklı görünmese de aslında bir video kamera olan Bigtop MB-007 (model ismi de son derece anlamlı). Ürün gayet şık bir kutu içerisinde geliyor. Kutunun içinden iki parça halinde kalem, USB ara bağlantı kablosu, şarj adaptörü, kurulum CD’si ve küçük bir Türkçe kullanım kılavuzu çıkıyor. Kalemin boyutları 15 cm x 1.5 cm x 1.5 cm şeklinde ağırlığıysa sadece 30 gram. USB 2.0 arayüzüyle bilgisayara bağlanan kalemin AVI biçiminde kaydettiği videolara kolayca erişebiliyorsunuz. Başka herhangi bir işlem yapmanıza, herhangi bir sürücü kurmanıza gerek yok. Basitçe bilgisayara takıyorsunuz ve standart bir USB Flash disk gibi kullanıyorsunuz.

Bigtop MB-007 Kalem Kamera

Kalemi kutudan çıkan adaptörün yanı sıra bilgisayara takarak da şarj edebiliyorsunuz. Yaklaşık 3.5 – 4 saatte tam olarak dolan pil aralıksız 2 – 3 saat kadar kayıt yapabilmenize imkan tanıyor. 4 GB bellek kapasitesi 20 saate kadar video verisi barındırabiliyor.

Kalemin kullanımı gayet basit. Kalemin üst kısmında bulunan küçük düğmeye bir süre basılı tuttuğunuzda önce kalem hazır hale geliyor. Bu sırada kalemin arkasında bulunan küçük bir LED sarımsı yeşil ışık yayıyor. Küçük düğmeye tekrar basıldığında ışık maviye dönüyor ve kalem kayda başlamış oluyor. Yukarıda da dediğimiz gibi bu konumdayken kalem yaklaşık 2 – 3 saat kayıt yapabiliyor. 4 GB’lik bellek dolduğunda veya pili bittiğinde ise kalem otomatik olarak kayıttan çıkıyor ve kapanıyor.

Kayıt kalitesine gelince 352×288 çözünürlük ilk başta düşük gibi görünse de aslında iyi aydınlatılmış bir ortamda casusluk kayıtları için yeterli kaliteyi sunuyor. Ses kalitesine gelince açıkçası ürünün mikrofonunu biraz zayıf buldum. Kalemi yakanıza taktığınız için sizin sesiniz kayda gayet güzel yansıyor ancak karşı tarafın sesi biraz boğuk geliyor ve yer yer anlaşılmaz olabiliyor. Aşağıda 1.5 metre mesafeden yaptığımız kaydı izleyebilirsiniz. Sesle görüntü arasındaki kayma dikkat çekiyor.


Piyasada KDV dahil 80 TL civarı fiyatla satılan bu ürün sevgililer günü yaklaşırken değişik bir hediye almak isteyenler için ilginç bir seçenek olabilir. Yazıyı bitirmeden önce yasal uyarıyı hatırlatalım: Cihazın kullanımı ile ilgili olarak uygunsuz kullanım hallerinde (tehdit, şantaj ve kişilik haklarına tecavüz yoluyla menfaat sağlamak v.s) doğabilecek yasal sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir, bu tür uygulamalar ile üçüncü şahıs kullanımların suç teşkil edebileceğini unutmayınız, bu tip uygulamalardan satıcı sorumlu tutulamaz, alıcı siparişi ile birlikte bu şartları kabul etmiş sayılır.

Bigtop MB-007 Kalem Kamera

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın