Bethesda’nın E3 2010’da Tanıtacağı Oyunlar Belli Oldu

Oyun dünyasının en büyük fuarlarından biri olan ve bir çok yeni oyunun duyurusunu ve tanıtımını izleme şansı bulduğumuz E3 fuarı, birkaç gün sonra kapılarını ziyaretçilere açacak. Fakat fuar başlamadan oyun stüdyolarının hangi oyunlarını tanıtacağı belli olmaya başladı (her zamanki gibi).

E3 oyun listesi sızan ilk oyun dağıtımcımız Bethesda. Bakalım Bethesda’nın listesinde hangi oyunlar var.

 • Bizim de heyecanla beklediğimiz  ve FPS oyun türüne yeni şeyler getirmesini beklediğimi Brink.
 • Son oyunu Alpha Protocol ile oyun sitelerinin ne kadar boş editörlere sahip olduğunu bir kez daha anladığımız Obsidian Entertainment’ın, bir diğer oyunu Fallout: New Vegas.
 • Yılların eskitemediği efsane oyun stüdyosu id Software’in son oyunu Rage.
 • Son olarak, Bard’s Tale (1985) ve Wasteland (1988) gibi bir dönem RPG tarihine damgasını vurmuş oyunları geliştiren Interplay’in kurucusu Brian Fargo’nun, yeni kurduğu oyun stüdyosu inXile Entertaintment’ın çatısı altında geliştirilen RPG oyunu Hunted: The Demon’s Forge.
Fallout New Vegas Artwork

Fallout: New Vegas ile Fallout oyunlarının özüne dönmesini bekliyoruz.

Şükürler olsun ki, Bethesda’nın takviminde şimdiye kadar yeni bir Elder Scrolls oyunu görmedik. Bethesda, oyun sitelerinin aldatıcı puanları ile büyük bir balona dönüşen Oblivion’ın aslında ne kadar başarısız bir oyun olduğunu fark etmiş olmalı. Eh bu da bir şeydir.

15 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Oblivion konusunda haklısınız ancak Alpha Protocol ü biraz abarttığınızı düşünüyorum.Evet çok özenle hazırlanmış diyaloglar,yenilikçi bir hikayesi var ancak oynanış berbat olduktan sonra bunların hiçbir önemi yok.Eğer diablo,dragon age vb. gibi bir oynanışa sahip olsaydı (tıkla-kes sistemi)  animasyonlar ve yetersiz combat öğeleri (cover sisteminin zayıflığı,yapay zekanın saçmalaması) göz ardı edilebilir ancak bir aksiyon oyunu yapıyorsanız bunlara önem vermeden başarılı olamazsınız .75ten yüksek not alabilecek bir oyun değil,ne olursa olsun.

 2. Vlkn

  Oblivion balonsa güzel rpg ne acaba cok merak ettim ayrıca. Bir sürü inceleme okudum türk yabancı ama ilk defa obliviona balon diyen bir yorum gördüm. Oyunu 3 defa bitirmiş ve cogu rpg yi oynamıs biri olarak Dragon Age ve Fable  birlikte çok rahat en iyi rpg oyun diyebilirim.

 3. Ziyaretçi

  fallout 3 , oblivion tam anlamıyla balon bence de. oblivion morrowind’in, fallout 3 se ilk 2 fallout’un hatta fallout tactics’in yanına bile yaklaşamıyor. Geçen planescape torment’ı tekrar kurup oynamaya başladım ve fallout 3’e ayırdığım vakte acıdım. Ne derseniz deyin ama oyun basını da anlamsızlaşıyor artık, tüm editorler dünya çapında anlaşmış gibi notlama yapıyor, kendi yargılarını yansıtmaktan çekindikleri belli. Bunu en iyi gösterense pembe diziden farksız senaryosu o kadar abartılan gta 4, ardından da fallout 3 ve oblivion.onca yılda hazırlanan morrowind’in yanında oblivion bizi eğlendirmekten çok oyun başında vakit harcatmaya çalışan bir ödev gibiydi, morrowind’deyse hızlı seyahat yoktu fakat attığınız her adımda o dünyanın elle dokunduğunu ve yaratımı görüyordunuz ki bir rpgye atmosferi bu verir , yaratıcılık ; rastgelelik değil.

   

   

 4. Vlkn

  Bende morrowind dan güzel olduğunu iddia etmiyorum ama böle bi oyuna balon  demek garip. Eski oyunları kadar güzel değil, hikayesi iyi değil , grafiksel hatalar var gibi yorumları anlarım ama tüm oyuna balon demek  iyi bi bir tarif olmaz bence. Sırf oyundaki kitapları okumak için bile oynanır bu oyun. Bu oyun balonsa piyasada balon olmayan oyun yok demektir.

 5. nord

  morrowind de aylarımı geçirmiştim pc başında bence bugüne kadar yapılmış en iyi rpg dir…o oyunun yanında oblivion daha düşük profilli kalsada ”Balon” demek rpg kavramından anladıklarnızın sınırlı olduğunu gösterir saygılar…

 6. Uğur Yurtsever

  Sanırım burada kullanılan “balon” sözcüğü yanlış anlaşılıp birazcık abartılı  tepkilere dönüşmüş.

  Oblivion, gerek çıkmadan önce görselliğiyle gerekse çıktıktan sonra içinde bolca olduğu rivayet edilen RPG öğeleriyle fazlasıyla abartıldı ve şişirildi. Bırakın o güne kadar yapılmış en iyi RPG’lerden biri olmayı, The Elder Scrolls oyunları arasında bile en iyisi değildi; hatta bana kalırsa en basit kurgulanmış ve en sıradan hikayeye sahip The Elder Scrolls oyunuydu (bir RPG olmayan Redguard’ı saymazsak).

  Yani haberde kullanılan “balon” sözcüğü oyunun rezil ve işe yaramaz olduğunu değil, şişirilmiş başarısız bir oyun olduğunu vurguluyordu. Evet, Bethesda’nın RPG’leri “orada olma hissini” en iyi veren oyunlar arasında yer alabilir belki; ancak Oblivion’ın özensiz yaratılmış dünyası ve sığ hikayesi ne yazık ki bunu bile sağlamayı başaramadı. Belki de Oblivion’ın tek başarısı, bir RPG olarak insanlara sistem yenileten ilk oyun olmasıydı. Bu yönden Oblivion, RPG tarihinde de bir kırılma noktası oldu. Zira ilk defa bir RPG, casual oyuncu kitlesi ve daha önce RPG’ler ile pek haşır neşir olmamış insanlara da hitap ediyordu, kozmetikleşmiş rpg öğeleri ve muazzam görselleri (!) sayesinde.

  Keşke Eye of the Beholder, Wasteland, Bard’s Tale, Pool of Radiance,  Might&Magic VI: The Mandate of Heaven, Elder Scrolls: Daggerfall, Planescape: Torment, Fallout, Baldur’s Gate, Icewind Dale, System Shock 2, Star Wars: KOTOR gibi oyunları yalayıp yuttuktan sonra Oblivion bize fazla şişirilmiş bir balon gibi gelmeseydi. Ne yazık ki bu da kaçınılmaz bir durum sanırım.

 7. Vlkn

  Ne bileyim yakıstıramadım öyle bir oyuna balon kelimesini. Biraz heyecan yaptım galiba ki hala balon olduğunu düşünmüyorum. Rpg öğesi ve dünyası cok iyi olmasa da balon  tabirini hakedecek kadar kötü değil. Çoğu insan rpg oyunlarını bu oyunla tanımış ve sevmiştir. Grafik olayına değinmiyorum bile. Rpg oyunlarında çıtanın yükselmesini sağlayan bir oyun bile diyebilirim. Bunlar kişisel görüşlerimdir doğru ya da yanlış olabilir.

 8. Ziyaretçi

  Bir aksiyon oyunu olarak güzel olabilir ancak rpg olarak ele aldığımızda bırakın tüm zamanların en iyi oyununu ilk 10 a giremez,ilk 30da falan yer alır anca.Şişirilmesinin sebebi artık düzgün rpg incelemesinin yapılmaması.En basitinden örnek vermek gerekirse mass effect 1′ 85-90 arasında puan alırken rpg öğesinin katledildiği 2.oyunun 95üstü puanlar alması (ign 96vermişti) bu durumu açıklıyor.Alpha Protocol ü oynamayı kesinlikle düşünmüyordum ancak burdaki incelemeden sonra deneyebilirim.Eğer rpg incelemelerine bu özeni göstermeye devam ederseniz önünüz çok açık,ülkemizdeki hardcore rpg oyuncularının favori yeri olacaksınız.

 9. Tahir Meylani

  Aslında “balon” ile ne kastettiğimi açıklayacaktım ama Uğur, benden önce davranmış ve hislerime tercüman olmuş. Gerçektende Oblivion için “balon” derken tıpkı Uğur’un dediği gibi “Yani haberde kullanılan “balon” sözcüğü oyunun rezil ve işe yaramaz olduğunu değil, şişirilmiş başarısız bir oyun olduğunu vurguluyordu.” bunu kastetmiştim.

  Evet, Oblivion bir aksiyon oyunu olarak başarısız değildi ama Elder Srolls serisinin en zayıf oyunuydu hatta Morrowind’i oynamış olanlar için Oblivion’ın Elder Scrolls serisi ile tek ortak yönü, iki oyununda kapağında kullanılan Elder Scrolls yazısıdır.

  Oblivion, başka bir isim altında çıksa bu kadar eleştirmezdik ama Elder Scrolls için çok hafif bir oyun ne yazık ki.

  Aslında Bethesda’yı da kutlamak gerekiyor. Oblivion’ın satış başarısından sonra hemen bir devam oyunu getirmediler.

  Fallout için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Fallout evreninde geçen güzel bir oyundu Fallout 3. Ama hiç bir zaman Fallout oyunlarının derin RPG öğelerini taşımadı. Bethesda’da da bunun farkında ve seriyi bu konuda daha iyi bir iş çıkarabilecek Obsidian’a devretti.

 10. Uğur Yurtsever

  Bu arada Bethesda’nın bir sürpriz yapıp yeni bir Elder Scrolls oyununun müjdesini vereceğini hissetmiyor da değilim. Son oyundan bu yana 4 yıl geçti ve Bethesda yıllar önce yeni bir Elder Scrolls oyunu yapacağının da altını çizmişti. Sağda solda yayınlanan haberlerde böyle bir ihtimalin üstü tamamen çizilmiş olsa da bir his işte…

  Bu ihtimalin aklıma kütüphanemin altında konuşlanan çekirgemsi yaratığın çıkardığı garip sesler eşliğinde gelmesi de tuhaf oldu.

Bir cevap yazın