Bethesda Fallout MMO Davasında Yine Kaybetti

Bethesda, oyunun geliştiricisi Masthead Studios’a açtığı davayı da kaybetti.

Bethesda, Interplay ile Bulgar Masthead Studios’un ortaklaşa geliştirdiği Fallout MMO projesine karşı açtığı bir davayı daha kaybetti.

Süreci yakından takip eden oyunseverler, olayların aslında 2007 yılına kadar uzandığını biliyorlardır. Nisan 2007’de Bethesda, geliştirilecek yeni Fallout oyunlarının tüm haklarını Interplay’den 5.75 milyon $ karşılığında satın almış, sonrasında da Fallout MMO projesi için Interplay’e lisans vermişti. Bu lisans anlaşmasının en önemli noktası ise, Interplay’in yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde iptal edilecek olmasıydı.

Bethesda, 2009 ve 2010’da birer kez Interplay aleyhine mahkemenin kapısını çalsa da bir sonuç alamamış; hatta Interplay’in açtığı karşı davaları da kaybetmişti.

Gelenek bu yıl da bozulmadı. Bethesda, Interplay’in uygunsuz bir alt lisans anlaşması yaparak Bethesda’nın fikri mülkü olan Fallout’u Masthead Studios ile paylaşmasına itiraz ederek sınırlama emri koydurma istemiyle mahkemeye başvurdu. Lakin Amerikan Bölge Hakimi John F. Walter, Mesthead Studios’un savunmasına bile gerek duymadan Bethesda’nın açtığı davayı geri çevirdi.

Evet, şimdilik kazanan taraf Interplay gibi görünüyor olabilir (ki bizim de içimizden geçen projenin Interplay’in elinde kalması); ancak zamanın da hızla azaldığını söylemek gerekiyor. Artık ortaya somut bir şeyler çıkarma vakti geldi.

3 Yorum

  1. M8RT

    simdiye kadar o davalara dokulen paralarla ve harcanan eforla mmo fo2 klonu olabilecek altyapida bir oyun gelistirip, 13 senelik fo2’yi daha hala inatla modlayan ve oynayan fanlari kendi taraflarina davet edemezlermiydi acaba, merak ediyorum?

  2. Ziyaretçi

    Henry rahatsız mısın oğlum sen?Tamam Bethesda ihanet etti fallout evrenine,rpg’yi çıkardı içinden falan filan ama interplay ne abi?En azından oyun yapılsın yahu,interplay’in oyun tamamladığı nerede görülmüş?

Bir cevap yazın