Beş Dakikada Ekran Kartınızın Hızını Arttırın

MSI Geforce 8600GTS Diamond Plus'ı Nibitor Yardımıyla Hızlandırmak

MSI Geforce 8600GTS Diamond Plus’ı Nibitor Yardımıyla Hızlandırmak

Her ne kadar üçüncü parti yazılımlarla ekran kartınızın çekirdek ve bellek hızını arttırmanız mümkün olsa da, tarayıcı (pixel shader) hızına müdahale edebilmek için kartın BIOS’una erişmek gerekiyor. Bu ayarlar grafik sürücüsünden bağımsız yapılabilir ve istenildiğinde her şey eski haline getirilebilir. Tarayıcı etkilerinin yoğun olarak kullanıldığı Oblivion gibi oyunlarda tarayıcı işlemcilerinin saat hızlarını arttırmak oldukça büyük bir fark yaratıyor. Grafik sürücüleri tarayıcı hızının değiştirilmesine izin vermediğinden, kartın BIOS’una elle müdahale etmek ekran kartınızın başarımını arttırmak amacıyla izlenecek en mantıklı yol.

Tom’s Hardware olarak bu makalemiz için MSI 8600 GTS Diamond Plus kartını kullandık. Bu kartın oldukça güçlü bir fanı ve ısıborulu (heatpipe) soğutma çözümü var. Ayrıca MSI kendi kartının hızının sürücü vasıtasıyla %10 oranında arttırılmasına da izin vermekte. Böylece tarayıcı ve çekirdek daha yüksek hızlarda çalışırken aşırı ısınma derdinden de olabildiğince uzakta kalmış olacağız.

Nvidia kartın BIOS’unu yeniden programlamak amacıyla Nibitor (3.5), Nvflash programları ile disket veya USB flaş disk gibi başlatma aygıtlarına ihtiyacınız var. Her ne kadar burada size göstereceğimiz adımlarda sadece 8600 GTS kullanmış olsak da aynı adımlar diğer tüm Nvidia kartlar için uygulanabilir.

MSI 8600GTS Diamond Plus'ın oldukça güçlü bir fanı ve ısıborusu içeren etkili bir soğutma çözümü var.

MSI 8600GTS Diamond Plus’ın oldukça güçlü bir fanı ve ısıborusu içeren etkili bir soğutma çözümü var.

Kart standart hızlarda çalışıyor olsa da MSI %10'a kadar hızaşırtma uygulamanıza izin veriyor.

Kart standart hızlarda çalışıyor olsa da MSI %10’a kadar hızaşırtma uygulamanıza izin veriyor.

Bir cevap yazın