BenQ V2410 LED Aydınlatmalı Monitör İncelemesi

Teknoloji meraklıları (özellikle bizim internet sitemize sıkça uğrayanlar), araştırma yapmadan pek teknoloji ürünleri almazlar. Yeni teknolojileri takip etmek, bir ürün alacağınız zaman çevreye danışmak, varsa ürün hakkında incelemeleri okumak, muhtemelen size paranın alabileceğin en iyi ürün olarak geri döner tabi ki, detaylar arasında boğulmamak şartıyla (o zaman tümden kafanız karışır). Eğer son zamanlarda LCD bir monitör almak için araştırma yaptıysanız veya LCD bir ekranın incelemesini okuduysanız muhtemelen LED aydınlatma teknolojisini duymuşsunuzdur. Peki, LED aydınlatma teknolojisi nedir ve avatajları nelerdir? Bugün incelemesini yapacağımız BenQ V2410 LED aydınlatmalı bir monitör, dolayısıyla hem ürünümüzü inceleyeceğiz hem de LED aydınlatma teknolojisinden bahsetme imkanı bulacağız.

LED aydınlatma teknolojisine adım atmadan önce isterseniz önce BenQ V2410’nun tasarımına bir göz atalım.

BenQ v2410 LED

BenQ V2410

BenQ V2410’nun genel bir görünüşü. Ürün kodundan da anlayacağız gibi V2410, 24″ bir LCD ekran ve resimde de görebileceğiniz gibi oldukça sade bir tasarıma sahip. BenQ V2410 sade fakat siyah renk paleti ile BenQ V2410’nun zarif ve kaliteli malzemeler üretilerek üretilmiş çerçeveleri, karşımıza şık bir ekran çıkarıyor. Ekranı sabit tutmak için kullanılan ayaklık bile oldukça sade, son zamanlarda moda olan yuvarlak hatlı ayaklıklar burada kendini dikdörtgen bir ayaklığa bırakmış. Fakat ayaklıklar sizin monitörü sağa sola çevirmenize engel oluyor, monitörü tümden oynatmalısınız. Öne arkaya eğimde ise bir sorun yok.

BenQ V24010, ilk bakışta size basit bir tasarıma sahipmiş gibi görünebilir ama ekranı kullandıkça bu sadece tasarımın, kullanışlılığa katkı sağladığını fark ediyorsunuz. Kullanışlılığa katkı sağlıyor diyoruz çünkü bazı gösterişli LCD’ler kimi zaman asıl görüntünün önüne geçip dikkatinizin dağılmasına (özellikle karanlıkta film izlerken) neden olabiliyor.  Renkli tuşlar, gözü alan etiketler, koca koca yazılar, göz alan açma kapama düğmeleri bu ekranda bulunmuyor.

4 Yorum

 1. hoot1

  benq nun bu kasasından gıcık oluyorum, ayrıca bu kasa ledler için değil lcd ler için üretilmiş bir kasa, hem kalın hem de arkada gereksiz bir çıkıntı var, o boşluğa micro anakart ile bir pc bile yerleştirilebilir. benq türkiye bu incelemeyi yaptırmış ki elinde kalan son ürünleri hemen satalım, eğer internet sitesine bakarsanız v2420 ler çıkmış ancak türkiye pazarına girş yapmış değil. ben v2420’yi  bekleyeceğim.

 2. bekir umur

  Yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Böyle bir ekran alıcaksam şık olmalı. Gereksiz çıkıntıları olmamalı. Ayrıca yazıyı eleştirmek istiyorum. Gayet sığ ve yetersiz. Özellikle de görüntü kalitesini anlatan sayfası. Ne bir detay ne bir test. Böyle bir yazıyı sokaktan geçen herhangi bir adam da yazar. Çok yazık. Sizin dediğiniz gibi taraflı bir yazı yazdırılmış. 

 3. Tahir Meylani

  Eleştirilerinizde haklısınız. İnceleme yazısında da bu ekranın pek şık bir görünüme sahip olmadığını vurgulamıştım. Çirkin mi değil fakat biraz kaba, yuvarlak hatlara sahip değil.

  Görüntü kalitesini test ettik lagom ile fakat bu testler biraz değişken o yüzden çok da fazla bahsetmek istemedim. Onun dışında yapılacak tüm değerlendirmeler kişisel kalmaktan öteye gidemeyecektir. LCD ekranların görüntü kalitesini ölçmek için oldukça pahalı aletlere ihtiyacınız var. Sadece biz değil Türkiye’de bu olanaklara sahip hiç bir site yok. Sadece iyi bir kamera ile gecikme süresini test edebilirsiniz.

  Benim lagomda yaptığım testlerde kontrast oranı oldukça iyi gözüküyordu. Onun dışında kesin bir şey söylemekten çekindim.

  Son olarak BenQ V2410 değerlendirirken fiyatını göz önüne almanızı tavsiye ederim. Çünkü bu fiyata 24 inç LED bir monitör yok. Sadece Acer’ın bir ürünü var http://www.netsiparis.com/detay/13611017021/AOC-24-2436SWA-LED-EKRAN-SIYAH-WIDE-LCD

  Onda da HDMI çıkışı yok ve gayet kaba bir tasarıma sahip.

  Hoot1’in dediği gibi daha şık bir LED monitör için BenQ V2420 beklenebilir. Diğer markaların LED monitörleri de yolda.

Bir cevap yazın