BenQ LED Ekranlar, eski LCD’leri Unutturacak

Sponsor İçerik

Bir LED ekran veya LED TV furyasıdır gidiyor. Peki, tam olarak nedir bu LED ekran dediğimiz şey? LCD’den daha avantajlı olduğu yönler neler? Neden bir LED ekran veya TV sahibi olmalıyız?

BenQ G922HDL

BenQ G922HDL

Aslında LED ekranlar da temelde LCD teknolojisine dayanır. Aralarındaki fark aydınlatma tekniklerinin değişmesinden kaynaklanıyor. LCD ekranlar floresan lambalardan faydalanırken, LED ekranlar, LCD paneli LED lambalar vasıtasıyla aydınlatıyor. Elbette bunun eskisine göre bir dünya avantajı var. Maddeler halinde açıklayalım:

 • Geleneksel LCD ekranlar çalışır durumdayken arka aydınlatmaları her zaman açıktır. Ekranda siyah ve koyu alanların gösterilebilmesi için o bölgedeki kristaller vasıtasıyla gelen ışık engellenmelidir. LCD ekranlarda bu yöntem kısmen başarılı olsa da belirli açılardan ekrana bakıldığında siyah ve karanlık alanlar parlar veya renk değiştirir. Aynı zamanda bunun karşıtlık (contrast) değerine de olumsuz bir etkisi olur. Birçok kişinin uzun yıllar boyunca tüplü CRT ekranlardan LCD’ye terfi etmemelerinin en büyük nedenlerinden birisi buydu. LED ekranlardaki ışık yayan diyotların (Light Emitting Diode) aydınlatması ise piksel piksel seçilebiliyor. Herhangi bir ışık oyunu söz konusu olmadığından siyah gerçekten siyah görünüyor. Karşıtlık değeri ise 50,000 sınırından 5,000,000’a kadar dayanıyor.
 • LCD’de gösterilebilecek renk tonlarının sayısı doğrudan panelin kristal kalitesiyle ilgilidir ancak LED ekranların LED lambalarının her birinin yaydığı ışığın rengi değiştirilebilir. Bu da renklerin çok daha doğru ve canlı görünmesini sağlar.
 • LCD ekranlar yıllar geçtikçe olgunlaştı ve şu anki izleme açıları eskilere nazaran çok daha iyi ancak dikey izleme söz konusu olduğunda kendilerinden bekleneni hala veremiyorlar. LED ekranlar izleme açısı denen olguyu ortadan kaldırarak, LCD’nin değil plazma ekranların doğrudan rakipleri konumuna geldiler.
 • LED aydınlatmanın sunduğu nimetlerden biri de çok yüksek tazeleme hızlarıdır. Bu sayede ekranda hızla hareket eden nesneler normal LCD’lerden daha net görünür.
 • LCD ekranların üretilmesinde cıvalı malzemeler kullanılır ve bu madde çevreye son derece zararlıdır. LED aydınlatmalı ekranlarda bu maddenin kullanılmasına gerek yoktur.
 • LED paneller, LCD’lerden daha ince üretilebilir. Bu yüzden çok daha şık tasarımlara imkân tanırlar.
 • LED ekranlardaki her LED’in yaydığı ışık miktarı değiştirilebildiğinden güç tüketimi LCD’den daha azdır (%30 civarı). LCD ekranlarda kullanılan lambaların hepsi aynı düzeyde ışık yaymak zorundadırlar.

LCD Ekran Görüntü Kalitesi

LCD Ekran Görüntü Kalitesi

LED Ekran Görüntü Kalitesi

LED Ekran Görüntü Kalitesi

LCD Ekran Görüntü Kalitesi - Siyah Farkı

LCD Ekran Görüntü Kalitesi - Siyah Farkı

LED Ekran Görüntü Kalitesi - Siyah Farkı

LED Ekran Görüntü Kalitesi - Siyah Farkı

BenQ LED monitörler hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Bir tanede ben ekleyeyim: Kaliteli bir 3D (3 boyutlu) görüntü için 120hz LCD gerekiyor. Fakat 120hz LCD’ler hala piyasada nadir bulunuyor. LED teknolojisi LCD’ye göre daha yüksek tazeleme hızları sunuyor, böylece çok daha gerçekçi 3D deneyimi yaşayabiliriz.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Hayır resimler karışmış değil. Alttaki resim daha canlı renklere sahip ancak her ikisi de yeterli kaliteye sahip olmadığından yanlış anlaşılabiliyor galiba.

 2. Vernoncougar

  Gecen gunlerde Ankarada bır bılgısayar hıperstore a ozellıkle bu LED olayını anlayabılmek ıcın gıttım.Maalesef pek bır fark goremedım,baktıgım LG marka LED monıtor du.Hayal kırıklıgı oldu bır bakıma benım ıcın cunku reklamlarında ısık krallıgından bahsedıyorlardı ama ben bunu goremedım aksı takdırde hemen alacaktım..

Bir cevap yazın