Beğenilen Ortam Oynatıcıları Deneyde

Çok azımız sık kullandığı ortam oynatıcısını (media player) değiştirir. Bunu yapmaya kalksak bile hiçbirisi bize alışmış olduğumuz oynatıcı gibi samimi görünmez ve eninde sonunda özümüze döneriz.

Birçok kişi eski Windows Media Player"ı yeni WMP11"den çok daha kullanışlı bulur.

Birçok kişi eski Windows Media Player”ı yeni WMP11″den çok daha kullanışlı bulur.

Eğer şu an kullanıyor olduğunuz WMP veya iTunes işinizi görüyorsa, onu değiştirmek için kılınızı bile kıpırdatmazsınız herhalde. Ancak her şey tıkırında diye de belki daha hoşunuza gidebilecek bir şeyleri denemekten çekinmemelisiniz bazen. Biz de bunu gözeterek halk arasında fazla bilinmeyen fakat çok kullanışlı ve işlevsel ortam oynatıcılarından bazılarını sizlere tanıtalım dedik.

Songbird

Birçok kullanıcıya oynatıcı değiştirten en büyük problemlerden birisi ortam kitaplığında oluşabilen veri kayıplarıdır. Songbird böyle kullanıcılar için son derece esnek, dikkatlice etiketlenmiş ve güncel bir ortam kitaplığına sahip çünkü hem standart klasörleri doğrudan kullanabilmenizi hem de iTunes kütüphanesini tamamen aktarabilmenizi sağlayabiliyor – şarkıları elle teker teker ekleyip zaman kaybetme gibi bir zorunluluğu ortadan kaldırıyor.

Songbird ile dosya aktarım ve açma işlemleri artık çok daha kolay.

Songbird ile dosya aktarım ve açma işlemleri artık çok daha kolay.

Songbird”in en övgüye değer özelliği elbette sadece kütüphaneyle sınırlı değil; dosyalara erişim kolaylığı. Windows Media Player 11″in hepimize öğrettiği gibi eğer kullanışsız bir arayüzü varsa bir çuval dolusu özellik olsa ne yazar?

Songbird”in kütüphane tasarımı sık sık Winamp kullanan birine asla yabancı gelmeyecektir. Bu arayüzde ihtiyacınız olan her bilgi aynı ekranda gösterildiğinden listeleme yönetimi oldukça kolaylaştırılmış. Sanatçılar solda belirtilmiş, albümler ise sağda ve diğer bilgiler de hemen altta yer alıyor. Şarkıları klasör klasör, köşe bucak aramak derdini bir kenara atın gitsin.

Songbird"de dahili bir web tarayıcısı da var.

Songbird”de dahili bir web tarayıcısı da var.

Eğer gerçekten işe yarar fakan özgün bir özellik arayanlardansanız, Songbird”in dahili web tarayıcısı sizi cezp edebilir. Sadece Songbird”in tarayıcı çubuğuna (en üstte) gitmek istediğiniz adresi yazarak, gereksiz yere Internet Explorer veya Mozilla Firefox gibi tarayıcıları açmaktan kurtulabilirsiniz. Tabii ki bir ortam oynatıcısının içinde Internet gezintisi yapmak pek mantıklı görünmüyor ama çoğu durumda yeterli oluyor.

Songbird”in internet erişimi üstünlüğünün en büyük yararlarından birisi de indirilebilir çoklu-ortam dosyalarını otomatikman tanıyıp gösterebilmesi. Üstelik örneğin ilgili sayfadaki şarkıları illa indirip de dinlemek gibi bir niyetiniz yoksa, doğrudan dinleyebilme şansınız da var.

En alttaki listede ziyaret ediyor olduğunuz sayfadaki çoklu-ortam dosyaları gösteriliyor.

En alttaki listede ziyaret ediyor olduğunuz sayfadaki çoklu-ortam dosyaları gösteriliyor.

Ancak her şeye rağmen Songbird”ün henüz tamamlanmamış bir program olduğunu belirtmeliyiz; şu anki sürüm 0.2.5 ve boyutu sadece 12 MB. Tamamlanmamış dememizin sebebi de şu: Program her açtığınızda kitaplığa şarkı aktarıp aktarmayacağınızı soran bir kutucuk gelip duruyor. Yine de bunlar sadece ufak problemler ve bizce kesinlikle kullanılmaya değer bir program.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın