Bedava Windows 7 için Reklamlara Katlanabilir Misiniz?

Bedava Windows işletim sistemi sahibi olmaya bir adım daha mı yaklaştık? Emin değiliz fakat Microsoft Windows 7 sponsor destekli masaüstü temalarını 2010’un sonbaharına yetiştirmeyi planlıyor. Temalar şu anda beta sürümünde hazır. Daha önce söylediğimiz gibi Microsoft’la Windows 7 reklam temaları için anlaşma yapanlar arasında Twentieth Century Fox, Porsche, Coca-Cola, Infinity gibi birçok dev şirket bulunmakta.

Reklamlı temaların iki farklı tipi olacak: Birincisi Windows Theme Experience. Windows 7 ve Windows Vista’ya reklamlı küçük uygulamalar (widget) ekliyor. Ayrıca bu sürümle gelen eklentiler Internet Explorer 8 ve Microsoft’un web siteleri için de geçerli olabilir. Bu program sayesinde reklam veren firmalar arkaplanlarda, seste ve programcıklarda reklam öğeleri kullanabilecekler. İkinci tip ise Windows Personalization Gallery. Bu program reklam verenlerin işletim sisteminin temel öğelerini “ele geçirmelerini” sağlıyor. Örneğin pencere kenarlıkları, duvar kağıtları, slayt gösterileri ve uygulamaların ses etkileri reklam öğeleri olarak kullanılabilecek.

Microsoft Windows Theme Experience ve Windows Personalization Gallery’nin şu an indirilebilir durumda olduğunu söyledi. Bu bağlantıya tıklayarak şöyle bir göz gezdirebilirsiniz. Açıkçası Microsoft reklamları kullanıcıların boğazına tıkmıyor. Bununla beraber ucuz veya bedava bir Microsoft işletim sistemi için atılmış ufak bir adım olduğunu düşünüyoruz.    

2 Yorum

  1. Levent

    Hayatta başarılar, reklamların ne kadar çıldırtan birşey olduğunu herkes biliyor. Güzel Ülke’mdeki, maalesef, reklam yasasından önceki durum ile sonrası durum arasında hiçbir fark yoktur, bence. daha da kötü olmuştur  hatta. Hele birde işletim sisteminde böyle birşey olması, bunun MS tarafından ve üstelikte reklam çöplüğüne dönen Güzel Ülkem’de yapılacak olması, bilgisayar hayatının tamamen çekilmez hale gelmesi demektir. Yanlış anlaşılmasın, böyle birşeyin kesinlikle taraftarı değilim ama reklamlı bedava bir windows kullanacağıma, kaçak, daha az güvenli bir windowsu tercig ederim.

  2. poyraz

    şimdi emeğe saygısızlık olacak ama bu microsoft makul bir seviyeden satmadığı sürece hiçbir şeyinin orijinalini kullnmam.Nedeni basit bunlar tekel ve istediklerini yapabilecek güçtelr ama nedense 3. dünya ülkelerine gelince her türlü işlemleri değişiyor . Her türlü  istediklerini yapıyoorlar veya mecbur tutuyolar … Korsana devam derim …Bunlara para mara yok.Acı olan bizim bir türlü bu işleri başaracak yazılımları geliştirememiş ollmamız ya da bunları açıklayamamamızdır …Bu durumu tüm üniversitelerimize saygılarımla duyururum… Ne iş yaparsınız ey proflar ey öğretim görevlileri neredesiniz ….

Bir cevap yazın