Bayonetta İnceleme

Açıkçası Devil May Cry ve türevlerinden çok haz eden bir insan değilim. Herkesin hiperaktif sivilceli ergen gibi hızlıca belli tuşlara basması beklentisine giren, sonra  da “aferin ne kadar da hızlı bastın, bravo kutluyorum” diyen oyunların çok da hastası olduğum söylenemez. God of War gibi işe biraz daha taktiksel yaklaşan oyunları daha çok seviyorum açıkçası; tamamen tercih meselesi bu durum. Ancak ilginçtir ki Bayonetta’yı hiç beklememiş olsam da çıkar çıkmaz edindim ve sonuna kadar oynadım. Neden oynadığım sorusunun cevabı ise aşağıda bir yerlerde (en azından bu paragrafı yazarken oralarda bir yerlerde olacağını umuyordum, evet).

Bayonetta 1

Kızımız gayet güzel.

Mah Sexy Witch

Bayonetta, Bayonetta adında sıra dışı bir cadının hikayesini anlatıyor. Oyunda toplamda iki grup var: Dışarıdan iyiliğin temsilcisi gibi görünen ancak tam tersi olan Lumen Sages (ki bunlar ve bunların melekleri bizim düşmanlarımız) ve bizim son kalan üyesi olduğumuz Umbran Witches. Niye bizim kalan son üye olduğumuzu ve senaryonun geri kalanını burada anlatmayacağım zira bilmeniz gereken tek şey bizim karakterimizin bir cadı olduğu ve ona bir şekilde haksızlık eden iyiliğe karşı savaştığı. Oyunda karşımıza birçok farklı “melek” türü geliyor ancak bunlar gerçek anlamda melek değil elbette.

Bayonetta 7

Yaratıkları çeşitli silahlarla hacamat ediyoruz.

Garip gureba, çirkin yaratıklar ve ilk yere indiklerinde bembeyaz olan vücutlarının altından dövdükçe gerçek renkleri ortaya çıkıyor, aslında bunların bir tür şeytan olduğunu ima etmeye çalışıyor oyun (hemen celallenmeyin, oyundaki meleklerin gerçek hayattaki melek temasıyla ilgisi yok). Bu sözde meleklerden türlü türlü çıkıyor karşımıza, kimileri küçük ve güçsüz, kimileri büyük ve güçlü oluyor (ki büyük olanların altta HP barı çıkıyor hemen). Elbette bu çirkin yaratıkları tepelemek için silahlara ihtiyacınız olacak ama korkmayın, Bayonetta’da silahtan bol şey yok. İsterseniz eline ve ayaklarına tabanca, isterseniz eline kılıç ayağına pompalı tüfek, isterseniz her ikisine de pompalı tüfek takabiliyorsunuz (yok, ayağına kılıç olmuyor, yetenekli dediysek o kadar da değil).

Bir cevap yazın