Bayandan, Kullanılamamış Dizüstü Bilgisayar: Bölüm 3

Bir dizüstü bilgisayarın markası ne kadar önemlidir?

Çoğumuz, giyim alışverişinde markanın önemi konusunda pek çok tartışmaya şahit olmuşuzdur. Peki, fiyatların düşmesiyle kullanıcı sayısı her geçen gün artan dizüstü bilgisayarlarda, marka faktörü bizler için ne ifade ediyor?

Ben tecrübelerim doğrultusunda, önce marka, sonra model seçip, son aşamada sadece hesaba katmadığım bir yenilik var mı diye bakmak için, diğer markalarla fiyat-performans karşılaştırması yapanlardanım. Yani benim için marka ilk sırada geliyor.

Aslında benim gibi düşünmeyenler için de marka eninde sonunda kilit bir rol oynamak durumundadır.

Örneğin, markayı en başta belirlemeyip, piyasadaki bütün bilgisayarların içinden size en uygununu seçmeye çalıştığınızı düşünelim.

Her markanın, beklentilerinizi aşağı yukarı karşılayacak en az iki, belki de daha çok modeli vardır. Bütçenize uygun fiyat aralığında, düşündüğünüz konfigürasyona göre bir bilgisayar seçmek istediğinizde, pazara yeni giren markaları da hesaba katarsak, karşılaştırma tablonuz oldukça kalabalık olacaktır.

Bu tablodaki seçenekleri birbirleriyle karşılaştırmanız aslında o kadar zordur ki; boyu boyuma huyu huyuma uygun, yakışıklı ve zengin bir eş arıyorum deseniz, karşınıza bu kadar çok alternatif çıkmaz. Birinin ekranı küçüktür, birinin ekranı büyük ama işlemcisi düşüktür, işlemcisi yüksek olanın ekranı küçük ama sabit diski daha büyük olanı vardır, sabit diski büyük olanın bellek ve ekran kartı istediğiniz gibi değildir, bluetooth bazısında vardır bazısında yoktur; olup olmaması önemli midir değil midir diye karar veremezsiniz, vb. İşin kötüsü, size küçücük gelen farklar, fiyatlarda anlayamadığınız farklar yaratırlar. Bir de optik sürücüler için, multidrive, super multidrive gibi terimlerle karşımıza çıkan bir karmaşa var ki, aralarındaki farkı sormak için üretici firmaların satış öncesi destek yetkilisine danışmak istediğinizde bile net cevap alamayabilirsiniz.

Bir cevap yazın