Battlefield: Bad Company 2 Beta İncelemesi

2009 yılı FPS sevenler için pek de renkli geçmedi. Wolfenstein, Call of Juarez Bound in Blood, ARMA II ve Section 8 bunlar 2009 yılında çıkan kaliteli FPS oyunlarıydı fakat bu oyunlardan hiçbiri oyuncuların istediği şeyi veremiyordu. Aksiyon daha fazla aksiyon… Wolfenstein, adeta old school (eski usül) FPS’lerin artık iş yapmayacağının kanıtı gibiydi. ARMA II, fazla gerçekçiydi. Call of Jurez: Bound in Blood, güzel bir oyundu fakat çoklu-oyuncu modu yeterince renkli değildi. Section 8 ise yeterli ilgiyi üstüne çekemedi, sınırlı bir kesim tarafından oynanıyor. Call of Duty: Modern Warfare 2, tam da bu FPS boşluğunda piyasaya çıktı. Ama ne çıkış!…

Battlefield: Bad Company 2 Tank

Call of Duty: Modern Warfare 2, çıkmadan önce internete düşen ayrıntılar, PC oyuncularını ayağa kaldırdı, boykot grupları açıldı. Hemen hiç kimse gidişattan memnun değildi. Sayısı 200 bine yaklaşan boykot üyelerini görünce, COD MW2’nin satışlarının PC’de düşük kalacağını düşündük  fakat bir şeyi unutmuştuk. PC’de oyuncuları tatmin edebilecek, aksiyon dolu, renkli çoklu oyuncu modlarına sahip bir FPS oyunu ne zamandır gelmiyordu.

Sevilen çoklu-oyuncu oyunları artık eskimişti. Team Fortress 2, çıkalı iki sene olmuştu, Battlefield 2 piyasaya çıkalı ise 5 sene. Call of Duty Modern Warfare 2, bu boşluğu çok güzel doldurdu. Fakat COD MW2’den memnun olmayan bir kesim de vardı çünkü COD MW2’de özel sunucu (dedicated server) desteği yoktu, rekabetçi maçlar için pek uygun değildi, oyunda bulunan pek çok açık ve hileciler can sıkmaya başlamıştı. Ayrıca COD MW2 ne kadar iyi olursa olsun konsollaşmış bir oyundu ve bireyselliği ödüllendiriyordu, takım oyununu değil.

Tüm bu etkenler, Battlefield Bad Company 2’yi PC’de daha bir beklenir hale getirdi. Hem PC oyuncuları, yıllar sonra tekrar savaş ortamlarının tadını alabilecekti hem de takım oyununa uygun bir çoklu-oyuncu oyununa sahip olacaklardı.

Battlefield: Bad Company 2 Squad

DICE, Battlefield: Bad Company 2 piyasaya çıkmadan önce PC’de kapalı beta testleri yapacağını duyurdu. Bu haberi duyunca hemen kapalı beta testlerini yapan Combattesting’e başvurdum ve betaya seçildim. Benim gibi başka Türk oyuncuları da betaya seçildi. Fakat beta başlamadan önce bir çok sıkıntı yaşadık, Türk oyuncularının betadan atıldığına şahit olduk. Bu sıkıntıları az çok duymuşsunuzdur, şimdi burada tekrarlamak istemiyorum, yaşanan sıkıntıları merak edenler, İbretlik bir beta hikayesi yazıma bakabilir. Neyse ki sıkıntılı süreci arkamızda bıraktık öyle ya da böyle beta keylerimizi aldık. Şimdi Beta’dan izlenimlerimi aktarmak istiyorum sizlere.

Battlefield: Bad Company 2 Kar

13 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Araç kullanımından bahsetmediniz mi yoksa ben mi kaçırdım? deneme fırsatı bulamadım betayı. Fakat çevremden duyduklarım ve birçok yerde okuduğum kadarıyla helikopter sürüşü önceki oyunlara göre daha ağır ve problemliymiş. Ayrıca modern warfare 2’nin takım oyunu içermediğini söyleyemezsiniz. Takım oyununun önemli olduğu çok fazla oyun modu var.

  • Tahir Meylani

   Araç kullanımından bahsetmedim çünkü tüm araçlar betadaki haritada yer almıyor. Tam sürüm incelemeye bırakmak istemedim araç kullanımı. Helikopter sürüşü zor, bende pek iyi sayılmam kullanmakta. Ama beta oynarken gördüm oldukça güzel helikopter kullananlar var alışma meselesi.

   Modern warfare 2 takım oyunu içermiyor değil fakat daha çok bireyselliği ödüllendiriyor. Battlefield: BC 2 ise daha çok takım oyununu ödüllendiriyor. Adam öldürmeden sadece takm çalışması ile bir çok puan toplayabiliyorsunuz.

   Beta yazısı 3 sayfayı bulunca daha yazmak istemedim. Bahsedilecek daha bir çok ayrıntı var onlarda tam sürüm incelemesine inşallah.

 2. levis501

  Single seçeneğiyle bitirdim. Gayet güzeldi. Ama multiplayerda co-op yok. Haliyle kendim bir harita açıp bilgisayara karşı antrenman yapamiyorum. O yüzden hiç sevmedim. Bu oyun benim için bu kadarmış. Bir sonraki bölüm Alaskada geçicek öğrendim. 🙂

 3. isojin

  ilerlemelisine yorum yapmalıyım 2007 yılındakijericho oyunundaki silahlar bile daha gerçekçi elimde sanki plastik bir tabanca var 4 kişi ilerliyoruz dier 3ü halay çekse yeri bir başka eksisi tüm düşmanların derdi bizle hepsi bize ateş ediyor yıkılan binalar güzel ve farklı bir tarz fakat yıkılırken izlemeyin tüm zevkiniz kaçıcaktır kağıt kesilip yere inişe geçiyor sanki o derece saçma unlar dışında eksileri yok bitirdiğim gibi sildim bina parçalıyosunuz  yandakitahtaya hasar veremiyosunuz delik bile açılmıyor komik olmus ölen adamdan birdaha kan da çıkmıyor online modundan çok övgü alıyor herhalde bundan iyi en az 6-7 oyun oynadım fps anlamında !!!

 4. Tahir Meylani

  Zaten tek kişilik senaryonun ciddi yazılmadığını ve fizik hasar sisteminin önceden hazırlanmış sahneleri içerdiğini söylemiştim. Onun için söylediklerinde haklısın. Sende dikkat etmişsindir evler hep aynı şekilde yıkılıyor çünkü fizik kodları önceden hazırlanmış. Neden yıkılma sahneleri önceden hazırlanmış? Muhtemelen multide lag olmasın diye.

  Kan neden akmıyor? O da muhtemelen oyunun şiddet içeriğini kısmak için malum artık oyunlar kanlı diye yasaklanabiliyor.

  Haklısın, bundan çok daha iyi FPS oyunları sayabiliriz bir çırpıda.

  Battlefield: Bad Company 2’nin asıl numarası multi.

  Ve multisi gerçekten eğlenceli. Yoksa multisi güzel olmasa oyunun tek kişilik senaryosu 70’i geçemez.

 5. canberk can florensa

  ya oyunu bi açamadım net ten demo buldum o da bozuk çıktı

  2002 nin cd ler ini aldm açamadım bana bilgi verebilirmisiniz

  girebilirsem adımı florensa koyucam

  yeni cd si varmı bunun

 6. canberk can florensa

  arkadaşlar bn açamıyom çalışan demo da yok cd aldm(2002 nin)calıstıramadımiçinde şunlar var battlefield1942 the road to rome+battlefield1942+battlefield1942 secret wepons of wwII bana yardım edin girğbilirsm adımı florensa koycam oyunu çok merak ettim güzele benziyor ingilizce solicem kısaca help gerisine gerek yok cok sıkıldım

Bir cevap yazın