Battlefield 3’ün Tek Kişilik Senaryosu Generation Kill ve 24’ten Esintiler Taşıyor

Baş tasarımcı David Goldfarb açıklıyor.

Öyle sanıyorum ki artık hepimiz Battlefield 3’ün çoklu oyuncu modlarının yanı sıra tek kişilik senaryosuyla da bir hayli iddialı geldiğinden haberdarız. Yine de kafalardaki asıl soru işareti silinebilmiş değil: Modern Warfare serisinin hemen herkes tarafından tanınan ve sevilen karakterleri ile merak edilen bir hikaye örgüsü varken, Battlefield 3 tamamen yabancı karakterler ve farklı bir hikaye ile ne kadar başarılı olabilir?

Bu sorunun yanıtını her iki oyunu da oynamadan vermek pek mümkün değil elbette. Yine de oyunun baş tasarımcısı David Goldfarb’ın VG 24/7‘ye verdiği röportajın satır aralarında bir takım ipuçları bulmak mümkün:

Modern Warfare örneğini ele alalım: Oyunlarını kendi tarzlarında yapıyorlar ve bu konuda da oldukça iyiler. Fakat biz de kendi tarzımızı kullanmak istiyoruz ve umuyorum ki biz de bunda oldukça iyiyiz.

Goldfarb, Battlefield 3’ün tek kişilik senaryosunda Generation Kill ve 24 gibi popüler dizilerden etkilendiklerini de gizlemiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor.

Biz 10-11 gibi bir tempo aralığından ziyade 1-10 arasında değişen daha geniş bir oynanış temposu hedefliyoruz. Bence bir FPS oyununda oyunun bir süre ağır ilerlediği ve oyuncuların beklediği bir oynanış temposu denemek çok büyük bir iş. Düşündüğümüzden çok daha zor.

Battlefield 3 Silah

Anlaşılan DICE, karşımıza ne bir Modern Warfare taklidiyle çıkacak, ne de Bad Company 2 gibi daha çok eğlenceye yönelik sığ bir deneyimle. Battlefield 3’ün tek kişilik senaryosu bu yılın en ilginç FPS deneyimlerinden biri olabilir. Özellikle Generation Kill gibi bu tarz bir oyuna çok yakışacak bir yapımı örnek almaları beni umutlandırmadı değil (her ne kadar Generation Kill ve diğer bütün HBO dizilerinden nefret etsem de).

Bir cevap yazın