Battlefield 3 Roman Oluyor

EA, eski SAS subayı danışman ANDY MCNAB tarafından yazılan Battlefield romanını duyurdu.

Battlefield 3 dmitriDICE bugün 2011’in en çok beklenen oyunlarından biri olan Battlefield 3’ü konu alan romanı duyurdu. Battlefield 3: The Russian ismindeki roman, eski SAS subayı, Bravo Two Zero’nun yazarı Andy McNab ve Peter Grimsdale tarafından kaleme alındı. Kitap Battlefield 3’ün tek kişilik senaryosundaki askerlerden biri olan RU Özel Kuvvetler subayı Dima’nın hikayesini anlatıyor. Gerçek savaşın yol açtığı dram ve travmayı bizzat yaşamış olan McNab ve yardımcı yazarı Grimsdale, hikayeye son derece gerçekçi bir yaklaşımla yürek parçalayan bir perspektif kazandırıyorlar.  Aynı oyun gibi kitap da belgesel gerçekçiliğine, durmak bilmeyen aksiyona ve gazete manşetlerinden fırlamış saldırılara ev sahipliği yapıyor. Battlefield 3: The Russian kendisini ve müfrezesini hayatta tutmak için elinden geleni yapmaya çalışan bir askerin portresini çiziyor. Bu modern askeri roman 28 Ekim 2011’de oyunla birlikte piyasaya çıkacak.

Oyunun tek kişilik hikayesi PLR ismiyle bilinen tehlikeli bir örgütün New York City’e saldırısını engellemek için zamana karşı yarışan Deniz Piyadesi Çavuşu Henry Blackburn ile ilgili anımsamalar eşliğinde anlatılıyor. Blackburn saldırıya doğru giden önemli olayları hatırlarken, oyunculara da kara, deniz ve havada yürek hoplatan görevlerde önemli karakterleri kontrol ediyorlar. Bu karakterlerden biri, Özel Kuvvetler kariyerinin son demlerini yaşayan efsanevi, pragmatik GRU subayı Dmitri “Dima” Mayakovsky. “Temizleyici” ismiyle bilinen Dima, işi halledebilmek için ne gerekiyorsa yapan tarzda bir karakter. Kitap hikayeyi oyunun bıraktığı yerde alıyor ve McNab ve Grimsdale’e hem Battlefield 3 olaylarına, hem de Dima’nın kendi kişisel hedeflerine yepyeni bir perspektifle yaklaşma imkanı veriyor.

“Savaşın duygu yoğunluğunu ve şiddetini tek bir araçla anlatmak mümkün değil. Battlefield 3: The Russian romanı bu deneyime açılan pencerelerden biri, oyun ise bir diğeri. Bu ikisi birbirini mükemmel biçimde tamamlıyorlar”  diye tanımlayan Andy McNab, “DICE ile birlikte çalışmak inanılmaz bir deneyimdi. Bu sonbaharda Battlefield 3 herkesi ciddi biçimde şaşırtacak. Hikaye, karakterler, oyun dünyası ve aksiyon akıllardan çıkmayacak bir deneyim sunacak” diye sözlerine devam etti.

McNab ayrıca oyunun tek kişilik, işbirliği ve çokluoyuncu seferlerinde günümüz savaşlarının gerçekçiliğinin ve sertliğinin yansıtılabilmesi için DICE ekibiyle birlikte çalışıyor. Paris’in kalabalık caddelerinden Tahran çölünün kumlarla kaplı ıssız düzlüklerine kadar dünyanın dört bir yanındaki modern savaşların rahatsız edici gerçekliğini yansıtacak olan Battlefield 3, kısa süre önce düzenlenen Electronic Entertainment Expo’da (E3) aralarında Yılın En İyi Aksiyon Oyunu ve En İyi Online Çokluoyuncu Oyunu ödüllerinin de bulunduğu 47 endüstri ödülünü kazanarak sağlam bir başarıya imza atmıştı.

Görünüşe bakılırsa EA bu başarının suyunu iyice sıkmaya hazır…

Andy McNab Hakkında

Andy mcnab resimMcNab 1984 yılında 22. SAS Alayına katılmış ve dünyanın dört bir yanında gizli ve açık özel operasyonlarda görev almıştır. Körfez Savaşı sırasında birlik komutanının sözleriyle “alay tarihinde sonsuza dek unutulmayacak” olan Bravo Two Zero devriyesine önderlik etmiştir. Askeri kariyeri süresince hem Savaş Hizmet Madalyası (DCM), hem de Askeri Madalya (MM) kazanmış olan McNab, 1993 Şubat’ında SAS’tan ayrıldığında Britanya Ordusu’nda hizmet vermekte olan, en üst seviyede madalyalara sahip asker idi.

McNab deneyimlerini üç romanda toplamıştır: çok-satan Bravo Two Zero, Immediate Action ve Seven Troop. Çok-satan Nick Stone kitaplarının yanı sıra, yetişkinler ve gençlere yönelik kimi kurgu, kimi gerçek hikayeleri konu alan çok sayıda kitabı mevcuttur. Dünya çapında otuz milyonun üzerinde satışa ulaşmıştır. Yazarlığın yanı sıra ABD ve UK’de güvenlik ve istihbarat acentalarında ders vermektedir. Kahramanlara Yardım kampanyasının yöneticisi, eski Britanya subaylarına yardımda bulunan ForceSelect ve ForceSelect Vakfı’nın direktörüdür.

2 Yorum

  1. Sabertooth

    Peki bunun 1 ve 2 sine ne oldu diye sormazlar mı? Ben de bir kehanette bulunayım. Yakında Cpt. Mactavish , Price yada Ghost un nefes kesen hikayesinide roman olarak çıkaracaklar. Ne de olsa amaç her alanda sidik yarıştırmak.

  2. lazboy

    sen git sadece dx 11 destekliyen oyun yapm sonrada romanini ckar dx 9 kulananlar ne yapsin pc lerini cope mi atsinlar bide roman almayi bekliyor milleten dx9 kulanan hic kimse bunun romanini almaz

Bir cevap yazın