Battlefield 3 İnceleme

Açık konuşmak gerekirse Battlefield: Bad Company 2’yi Steam yaz indiriminden yararlanarak edinene kadar Battlefield serisiyle pek aram yoktu. Battlefield 1942 çıktığı zaman araç kullanımına odaklanan, harita olarak dönemin FPS’lerinden iki kat büyük bir savaş alanınlarını kapsayan ve diğer FPS’lerde olduğu gibi beş saniyede bir düşmanla karşılaşmamak “ergen ve sabırsız” Oruç’u olabildiğine itmişti: Ancak bir şeylerle ilgili izlenimlerimizi hangi şartlar altında yaptığınızı unutuyor ve yıllarca aynı izlenimi devam ettiriyoruz farkında olmadan. Dolayısıyla Battlefield’a uzun yıllar boyunca ısınamadım, öyle ki Battlefield Bad Company’nin tek kişilik kısmını bitirmeme ve sevmeme rağmen çokluoyuncu kısmına bakmamıştım bile.

Battlefield 3 11

Tek kişilik oyun bir metro istasyonunda başlıyor.

Ancak ne zaman ki Call of Duty: Modern Warfare 2 ve Black Ops’daki haritalar olabildiğine tanıdık gelmeye başladı, kaliteli FPS oyunları olabildiğine azaldı, Battlefield: Bad Company 2’yle Battlefield serisine bir şans daha vermeye karar verdim (bunda oyunun Steam indirimi sayesinde 10 dolar olmasının da payı olabilir tabi). Elbette yıllardır üç saniyede bir düşmanla karşılaşmaya alışmış bünye alışamadı oyuna. İlk önce silahların geri tepmesi çok fazla geldi, daha sonra tanklar ve uçaklar tarafından bir kaç kere öldürülünce araçlara düşman oldum, daha sonra sürekli her seferinde spawn noktası seçmek sinir bozucu gelmeye başladı… Ta ki oyun tarzımı ve beklentilerimi değiştirene kadar.

Battlefield 3 9

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bana kalırsa Battlefield 3 hayatımda gördüğüm en güzel görünen oyunlardan birisi.

Ne zaman ki birilerini öldürmekten çok takım oyunu oynamaya önem verir oldum, ne zaman ki sürekli açığa çıkıp araçlara yem olmak yerine dikkatli ilerlemeyi kendime ilke edindim, oyundan inanılmaz bir zevk almaya başladım. Çok iyi oynayamıyordum belki, hatta çoğu elde ilk beşe bile giremiyordum ancak oyundan aldığım haz tarif edilmezdi. Uğur “yine mi Battlefield oynuyosun” diyerek benimle dalga geçerken ben Battlefield’ın “düz FPS” deneyiminden ne kadar farklı bir deneyim olduğunu öğreniyordum. Hatta oyunu daha iyi oynayabilmek için bilgisayarımı bile yeniledim, düşünün artık ne kadar zevk aldığımı (nedense yeniledikten sonra hiç oynamadım gerçi, sanki oyundan 30 FPS olunca tat alıyormuşum gibi).

Derken Battlefield 3 duyuruldu ve oyunun ilk videoları çoğumuzu şoke etti. Şimdiye kadar deneyimlediğimiz en gerçekçi, en “içine çeken” deneyim olacağa benziyordu Battlefield 3, yayınlanan tüm videolar ve ekran görüntüleri bunu işaret ediyordu. Üstelik ilk defa Halo 2, Lost Planet gibi yalandan değil, motorun bazı özelliklerini çalıştırmak için en az Direct X 10 istiyordu çalışmak için, bu bile tek başına oyun motoruna giden emeğin göstergesiydi (konsollarda Direct X 9 ile çalışabildiğini söyleyeceksiniz ancak konsollardaki detay seviyesi ile PC’deki detay seviyesi çok ama çok farklı).

Battlefield 3 10

Oyunun atmosferine hayran kalmamak elde değil.

Bundan bir kaç hafta önce Uğur’la oyunun betasını denedik ancak hem oyunun kullandığı garip “tarayıcı” bazlı arabirim, hem de açık betanın oyunun en kötü haritalarından birisini oyuncuya sunması sebebiyle pek sevemedik Battlefield 3’ü. Ancak yine de farklı haritaların daha keyifli bir oyun deneyimi sunabileceğine, umut vaat ettiğine karar verdik oyunun. En azından dört yıl önceki grafik motorunu minimal oranda geliştirme yaparak (ben herhangi bir geliştirme görmüyorum gerçi) oyunculara yediren yapımlardan daha çok emek verilmişti Battlefield 3’e, bu bile oyunu değerli kılmaya yeterdi.

Battlefield 3 2

Silah modelleri inanılmaz detaylı.

Battlefield 3 tek kişilik moduyla, kooperatif oynanan ve hikayeye bağlanan görevleriyle ve en önemlisi patlayıcı bir çokluoyuncu modu ile gümbür gümbür geliyordu ancak betadan sonra Battlefield hayranları oyuna karşı tavır almaya başladı. “Hiç geri tepme yok oyunda, Call of Duty’yi örnek almışlar sanırım” diyenler, oyunun bütün modlarına tarayıcı üzerinden erişmeyi anlamsız bulanlar, oyunun tamamen askerler üzerine odaklandığını, araç kullanımı kötü olduğu için betaya koyulmadığını düşünenler… Kısacası Battlefield 3 beta serinin hayranları ve hayran adayları üzerinde çok da iyi bir etki bırakmadı anlayacağınız.

Battlefield 3 6

Bazı haritalar daha iyi olabilirmiş ancak kesinlikle kötü değiller.

Peki ortaya çıkan yapım ne derece iyi? Oyuncuların eleştrileri yerinde miydi, yoksa BF3 ile DICE herkesi ters köşeye mi yatırdı? Oyunun çıkışından üç hafta sonra, diğer sözlerle üç haftalık bir çokluoyuncu deneyiminden sonra sizler için inceledik.

11 Yorum

 1. ozzy

  kullandığınız şu cümle (En azından dört yıl önceki grafik motorunu minimal oranda geliştirme yaparak (ben herhangi bir geliştirme görmüyorum gerçi) oyunculara yediren yapımlardan daha çok emek verilmişti Battlefield 3’e, bu bile oyunu değerli kılmaya yeterdi.) benim için yeterlidir.COD serisi kendini geliştiremedi.BF3 bir çok grafik kartını zorlayan bir grafik motoruna sahip.Ben BF3 3 ü başarılı buldum.

  • Oruç Dim

   Yok canım, gayet taraflı bir inceleme oldu da siz öyle bir inceleme istiyorsanız hemen yazayım:

   Battlefield 3 First Person Shooter türüne dahil olan bir oyundur. Oyunun tek kişilik modları ve çokluoyuncu modları vardır. Tek kişilik kısmı senaryo ve karakterler içerirken, çokluoyuncu kısmında amaç karşı takımdan daha fazla puan almaktır. Oyun PS3,
   Xbox 360 ve PC platformlarında oynanabilir.

   Umarım zevkinize hitap edebilecek kadar tarafsız olmuştur.

 2. gouranga

  İnceleme geç kaldı geç.

  Eğer oyun ilk çıktığı günlerde yayınlansaydı “Bu incelemeyi yazmak için EA dan kaç para aldınız?” yazardım veya biri yazardı, ortalık savaş alanına dönerdi, taraflı tarafsız hiçbirşey kalmazdı ortada 😛

 3. mmorpg

  Oyun çok güzel ama grafikler çok ağır..Kaçımızın pc’si ayarlar en sondayken akıcı bir şekilde oyun oynatabilir? Şimdiye kadar çıkmış en ağır grafikli fps modern savaş oyunu bence budur.

 4. Barış

  ben oyunu çok güzel buldum bazı yerlerinde oyun hataları olmasına rağmen güzeldi senaryo çok güzel akıcılık gerçekden güzel ve gerçekden oynarken insanı içine çeken bir oyun
  grafik ayarları her zaman Ultra pixel olarak 1280×1024 de oynadım ve gayet akıcı bir şekilde oynadım grafikler çok güzeldi dövüş sahneleri felan çok haz aldım cod serisini solladı bence ve dahası bazı sahneleri bana film gibi gelmişdi… EA games’e ve Bu oyunu yapan yapımcılara emeği geçen herkeze teşekkürler Savaşın ciddiyetini oyunda bile yansıttılar bizlere

 5. Mahmut

  Call of Duty serisini ve DICE’lı Battlefield 3 serisinin aralarındaki kıyaslamayı çok duymuşuzdur.Fakat iki oyunun da aralarında fark yaratacak pek çok özelliği de bulunmaktadır.Bazı silahlar ve sınıflandırmalara rağmen Battlefield oyuncular için bir takım oyunu.

  Battlefield 3 : Single Player (Tek Oyuncu Modu)

  Bu moda Battlefield 3 sıradan aksiyonlar yerine düz bir yolda koşturup ateş etmekten kaçınıp dağ,tepe bayır demeden koşturup etrafımızda uçakların tankların roketlerin geçtiği büyüleyici bir atmosfer sunmaya çalışılıyor.Buda Battlefield 3’ü diğer FPS oyunlarından kendisini daha gerçekçi bir oyun olmuş dememizi sağlıyor.Yani Battlefield 3 oyuncuyu multiplayer da değil singleplayerda da zevk almasını sağlamış.

  Battlefield 3: Playstation 3 Sürümü

  Pc sürümü ile aralarındaki karşılaştırmalar da çok az bir fark görünmekte.DICE her iki platform içinde en iyi ve eşit şekilde ayar vermiş.PS3 sürümünde de çevrenin gerçekçiliği,aydınlatmalar,güneş yansımaları,detaylı karakter modellemeleri büyük ölçüde pc de ki kaliteye denk.

  Battlefield 3: Ravi Flanker

  Savaş içerisinde ki kuşatma ve çatışmaların önemi büyük.Bir yerlerde gizlenmiş ve saklanmış keskin nişancılar işlerini sessizce hallederken.Bir yandan da karanlığın içinde kızıl ötesi görüşleriyle avcı timleri yada bir çatışma ortasındayken en büyük yardımı olan el bombaları ile duvar dibindekileri parçalar altında bırakmak.Bunların hepsi Battlefield 3 de karşılaşacağımız,bizi savaş atmosferinin nasıl bir şey olduğunu gösteren şeyler olacak.

  Battlefield 3: Duman

  Battlefield 3 de ki gelişmiş grafik motoru sayesinde bizleri daha gerçekçi sahnelere tanık ediyor.Bir bina bloğuna ateşlediğimiz roket ile binanın bir kısmını yıkabiliyor ve parçalara ayırabiliyoruz.Çevreye yayılan parçalar ve duman efektleri gerçekten iyi.Duman içerisinde ilerlerken tetiğinizin basmadığı noktada da tekme yada tuş kombinasyonları ile yumruklarınızı rakibimize savurabileceğiz.

  Battlefied 3: Modları

  Battlefield 3 ile birlikte oyun da bazı modlar da olacak.Bunlar co-op takılacağımız yada iki kişilik görevlerin bulunduğu adam temizle gibi görevlerin yer alacağı modlar bulunacak.En büyük beklenti tabi ki Multiplayer modu.

  Battlefield 3 : Son Olarak

  Battlefield 3 bir first-person shooter olarak FPS dünyasında büyük bir patlama yapacak gibi.Oyunun Singleplayer ve Multiplayer modların da ki oyun kalitesi,Frostbite 2 motoru ile oyun içinde sunduğu gerçekçiliği önemsenmeyecek ve oynanmayacak gibi değil.Bu muazzam savaş atmosferini yaşamak istiyorsanız bizce Battlefield 3 tam sizlik diyoruz.

Bir cevap yazın