Battlefield 3 İlk Haftasında 3.5 Milyon Barajını Geçti

Peki bu ne anlama geliyor?

Electronic Arts, bugün yaptığı açıklamayla geçtiğimiz hafta raflarla buluşan Battlefield 3’ün 3.5 milyonluk perakende satışı yakaladığını ve PC için dijital kanallardan yapılan satışlarla birlikte bunun 4 milyon barajına dayandığını duyurdu.

Peki bu ne anlama geliyor?

Öncelikle Battlefield 3 bu satış başarısıyla birlikte 2011’in en hızlı satan oyunu ünvanını ele geçiriyor. 5 hafta kadar önce raflarla buluşan Gears of War 3, ilk haftasında  3 milyon satmış; hemen ardından çıkan FIFA 12 ise 3.2 milyon satarak 2011’in en hızlı satan oyunu olmuştu.

Öte yandan Battlefield 3, Battlefield: Bad Company 2’nin ilk hafta satışlarını da neredeyse 3’e katlamış durumda. Mart 2010’da raflarla çıkan Bad Company 2, ilk haftanın sonunda ancak 1.4 milyon kopya satabilmişti.

Tüm zamanların en hızlı satan oyunu rekoru ise, hala geçtiğimiz yıl Kasım ayında piyasaya çıkan Call of Duty: Black Ops’un elinde bulunuyor. Black Ops, henüz ilk gününde 7 milyon satmış; ilk haftanın sonundaysa 10 milyon barajına dayanmıştı.

Peki Battlefield 3 bu ünvanını yılın sonuna kadar taşıyabilecek mi? Açıkçası bu pek mümkün görünmüyor. Zira analistler, 8 Kasım’da raflara çıkacak Modern Warfare 3’ün bütün rekorları alt üst ederek ilk haftasında 12 milyon satmasını öngörüyorlar. Bu tahmin gerçek olmasa bile Modern Warfare 3’ün ilk haftasında 4 milyonu devireceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Rakamlar VGChartz’dan alınmıştır.

Battlefield 3 M14

Belki en çok satanı olamayacak, ama bu yılın en iyi görünen oyunlarından biri olduğu kesin...

9 Yorum

 1. tylor

  tek kişilik senaryosunu bitirdim, güzeldi hoştu ama çok kısaydı yahu.

  uğur bey f1 2011 incelemesinin akıbetini merak etmeye başladım 🙂

  bu arada sitenizin saati hala 1 saat önde gidiyor.

  • Uğur Yurtsever

   Selamlar,

   F1 2011 incelemesi birkaç hafta önce hazırdı aslında, ama bazı talihsiz olayların kurbanı oldu ne yazık ki. En yakın zamanda hazırlamak istiyorum, ame ne zaman inanın ben de bilmiyorum. Malum Kasım ayı da geldi… Yine de hiçbir zaman geç değildir, postmortem bir inceleme yapılabilir sanıyorum. Ama hızlıca fikrimi paylaşmam gerekirse; bırakın telemetri verilerini parc fermé kurallarının bile olmadığı bir F1 oyunu için söylenecek olumlu bir şeyler bulmak pek mümkün değil.

   Bu arada teşekkür ederim hala sabırla beklediğiniz için. 🙂

   Saat uyarısı için de ayrıca teşekkürler.

   • tylor

    rica ederim, iyi çalışmalar.

    bu arada sayenizde trine’a başladım dün, cidden çok eğlenceli bir oyun. birde gamepad bağlamama rağmen 2. oyuncuyu oyuna dahil edemedim bir türlü, onuda çözersem tadından yenmez heralde.

    teşekkürler cevap için.

   • Uğur Yurtsever

    Yapmanız gereken “Seçenekler” kısmından “oyun kolu ayarları”na girmek. İkinci ve üçüncü oyuncuyu buradan aktif hale getirebilirsiniz. Nedense ilk oyunda böyle anlamsız bir yere konmuş bu ayar.

 2. ozzy

  Merhaba; benim görüşüm. Black ops faciasından sonra MW3 ün ilk haftada başarıya ulaşabileceğini düşünmüyorum.İnsanlarda ön yargı oluştu.Black opsda inanılmaz buglar ve işlemci çekirdeğini düzenli kullanamamasından kaynaklı lag sorunu düşünülürse umarım başarısız olur.En azından bir sonraki COD serini daha başarılı ve daha yenilikçi yapılır.Bir COD sever olarak, MW3 de ne değişmiş? herşey aynı sadece fark Mapler mi? Buradaki düşünce çok ticari olmaya başladı.Gelsin paralar mantığıyla sadece COD olduğu için insanlar alıyor.Bu serinin en çatlak versiyonu black ops du diye düşünüyorum.Umarım MW3 bizleri hayal kırıklığına uğratmaz.Saygılarımlar..

Bir cevap yazın