Battle.Net Yeni Steam Olur Mu?

Blizzard, Battle.net’i  kendi oyunlarına özel bir hizmet olarak inşa edip yeni özelliklerle kullanıcı tabanını artırarak çok iyi bir iş başardı. Blizzard, bunca zamandır Battle.Net’i Steam’dan farklı bir pozisyonda tutmuş olsa da, bu sefer işler biraz değişebilir ve Battle.Net’in kapıları diğer oyun yapımcılarına da açılabilir.

BattleNet title

Steam ve Battle.Net, PC platformunun iki dev oyun ağı konumunda. Steam’in şu an 25 milyon civarında kullanıcısı var ve oyunların dijital dağıtımında dünya pazarını %75’lik bir oranla domine ediyor. Battle.net’in yaratıcısı Blizzard ise, dünya MMORPG pazarının %62’sini kontrol ediyor, tabii ki 12 milyon civarında kullanıcıya sahip World of Warcraft’ın önderliğinde. Blizzard, Battle.net’in resmi kullanıcı sayısını henüz açıklamış değil. Ancak iddialara göre, Microsoft’un 25 milyonluk Xbox Live’ı Battle.Net’in yakınından bile geçemiyor.

Farklı farklı yapımcılardan yüzlerce oyunu oyunseverlerin beğenisine sunarak devasa bir oyunculuk ağı haline gelen Steam modelinin aksine Battle.Net hizmeti, yalnızca Blizzard oyunlarıyla sınırlı. Buna rağmen Battle.Net’in elinde çabuk hareket edilmezse kaybedilebilecek bir fırsat olduğunu da düşünmeden edemiyoruz. Acaba Battle.Net, yeni ve daha iyi bir Steam olabilir mi?

13 Yorum

 1. stoic

  Steamde başta sadece kendi oyunlarını pazarlıyordu ama sonra aldı yürüdü işte bu noktaya geldiler. Battle.net içinde aynısı olabilir. Hele birde steam gibi” Kuzey Amerika kullancılarını kayır, gerisine kaydır” durumu olmazsa pek çok ülkeden daha fazla rağbet görür. Tabi altyapıda önemli. yine kendi server sisteminden oynatırsa sağlam bir altyapıda şart.

   

 2. Ziyaretçi

  Yok artık utanmadan eksi veren cahiller olmuş.Battle.net’in amacı farklı bunu öğrenin bir kere.Size laf anlatmayacağım zaten,aptallarla tartışmayın dediklerinizi zaten anlamazlar derler biliin mi hocu

 3. Tahir Meylani

  Bence Battle.net’in yeni bir Steam olma şansı pek yok. Evet Battle.net büyük bir potansiyele sahip fakat Battle.net bildiğiniz gibi sadece Blizzard’ın altında değil artık Activison-Blizzard’ın altında.

  Yani aslında Steam’in karşısına Battle.net’in değil, Activision’ın çıkması gerekiyor. Activision da konsollara ağırlığını vermiş bir firma PC için ayrı bir risk alacaklarını sanmıyorum. Ayrıca kaldı ki Ubisoft, EA gibi dev oyun dağıtımcıları Activision çatısı altında bir sisteme dahil etmek istemeyeceklerdir oyunlarını.

  Ayrıca Battle.net’in yeni bir Steam olması önünde büyük bir engel daha var; oyuncu profili. MMORPG oyuncularının önemli bir kısmının sadece MMORPG oyunlarına, hatta tek bir MMORPG oyununa ilgi duyduklarını biliyoruz. Bu profil, dijital oyun satış platformu için ne derece uygun emin değilim.

  Valve ise gücünü daha PC’lerde oyun oynamayı seven kesimden alıyor. Ve, sanırım artık Steam büyüyeceği kadar da büyüdü (bakınız Steam MAC ve Linux açılımı), bu saatten sonra Steam’in yerini alabilecek bir sistemin çok büyük yenilikler getirmesi gerekiyor ki, bu pazar bu kadar da karlı mı, o da ayrı bir soru.

 4. Uğur Yurtsever

  Zaten bir platform çıkıp da yeni bir Steam olma yoluna girse, Steam’i aile şirketi gibi holiganca seven bunca arkadaşı intahara sürüklemenin vebalini kim öder değil mi? Eminim uykular da kaçıyordur geceleri. 🙁 😀

 5. Beterbocek

  Blizzard gibi herşeyi kendi yapan ve yaptıkları ile bütük sükse uyandıran bir şirket steam gibi olmaz, bence daha iyisi olur. Battle.net üzerinden yürütüyor artık oyunlarını ve cidden başarılı fazlası ile. Herşeyden önce dikkatli temiz ve insanların ne istediklerini iyi biliyorlar.Basit kullanım olsun ama işlevselliği fazla olsun tarzında. Bence Blizzard fazlasını yapar ve Activision ile bağlantısı yok bu şirketin çünkü bağlantı kurmasına gerek yok. Aha işte tek başına hüküm sürüyor ne gerek var yardımcıya..??? Birde oyunlarda kaybetmeden üzerine koyarak ilerlemek çok önemlidir bu konuda da kutlamak gerek. 

 6. u.fuk

  tahir çok doğru söylemiş öncelikle steam’in arkasındaki şirketin asıl işi oyun yapımcılığı yani activision gibi kutulu oyun basıp dağıtım yapmıyor bu sebeple ea ve ubi gibi büyük şirketler için o alanda bir tehtid oluşturmuyor hatta onlar ile ortak çalışıyor (the orange box, ea games) bu bakımdan adamların rakibi sayılmaz.

  blizzard’a gelince artık activision ile birleştiklerinden dolayı diğer büyük oyun dağıtıcıları tarafından tehtid olarak görülecektir battle.net’in yükselişi bu yüzdende pek destek göreceğini zannetmiyorum zaten sadece blizzard ve activision oyunlarının dağıtımıyla da steam için bir tehlike oluşturması imkansız ayrıca pazarın eğer %75 steam’in elindeyse ve insanların steam üzerinde oyunları varsa neden o platformu terkedip battle.net’e yönelsinlerki?

Bir cevap yazın