Batman: Arkham City PC Versiyonu İnanılmaz Hatalarla Birlikte Geldi

PC oyuncuları denek olmaya devam ediyor.

Evet, neredeyse bir aylık bir ertelemenin ardından PC oyuncuları da Batman: Arkham City’e kavuştu. Hem de ne kavuşma…

İlk olarak Rocksteady, resmi forumlarında oyunun DirectX 11 özellikleri ve tessellation ayarlarının şimdilik düzgün çalışmadığını, oyuncuların bir yama çıkana kadar DirectX 9 modunu kullanmaları gerektiğini açıkladı.

Ancak oyunla ilgili yaşanan sorunlar bununla sınırlı değil. Bazı oyuncular aynı anda hem Steam hem de Games For Windows Live kullanan oyunu çalıştırırken sürekli tuhaf hata mesajlarıyla karşılaşırken, kimi de oyunun çeşitli yerlerinde oyundan düşmekten şikayetçi. Kayıt dosyaları kaybolanlar bile var.

Öte yandan oyun SLI ve Crossfire kullanan sistemlerde tamamen ters bir ölçeklenmeye sahip şu an için. Yani eğer iki ekran kartınız varsa daha düşük performans alacaksınız demek.

Ayrıca forumlarda korkunç bir söylenti de dolaşmaya başlamış durumda. Bazı meraklı oyuncular, oyunun “exe” dosyasını analiz etmiş ve oyunun sürüm detaylarına ulaşmış. Ortaya çıkan detaylar oyunun 27 Eylül’de derlenmiş (compile) olduğunu gösteriyor. Yani oyunun konsollar için resmi çıkış tarihinden bir ay kadar önce. İşin asıl tuhaf yanı ise bu sürüm üzerindeki son kalite kontrolün Ocak 2011’de yapılmış olması… Gerçekten inanılır gibi değil.

Tabii sadece bu verilere bakarak Rocksteady’nin 27 Eylül’den sonra oyuna hiçbir ekleme yapmadığını öne sürmek pek doğru olmaz. Ancak Batman: Arkham City’nin PC için 1 ay gecikmeli çıktığı halde bir ton teknik probleme sahip olması nasıl açıklanır bilemiyorum…

Steam forumlarında gezinirken gördüğüm bir okuyucu yorumu belki bazı ipuçları verir. “Oyun dünyasına hoşgeldiniz. Umarım ziyaretinizden memnun kalır ve bütün paranızı harcarsınız…”

5 Yorum

  1. Eray Erkan

    Artık tüm üreticilerin mantığı böyle.Konsollardan ettiğimiz karı edelim pc için alacak zaten az(korsan).Oyun çıkmadan aylar öncesinden bunu söylüyorduk,daha ertelenme olmadan,ilk trailerler yayınlanmışken.Hayırlı olsun.Kolay kolayda patch çıkarmazlar,çok övdükleri konsollar dururken.

  2. nihatix

    aslında bu oyun üreticilerinde zerre kadar ticari bilinç yok,kutulu oyunları piyasaya 25-30 tl sina yakın değerlerde tüm dünyaya sunsalar 1. adımda korsan olayına yüzde 90 son verirler,millet orjinal oyun almaya alışıp vazgeçemeyeceği için de bir daha korsana dönüp bakan çok az olur,ondan sonrada fiyatı minimum ölçeklerde arttırıp istedikleri karıda kat be kat misliyle yakalarlar,ama tek dertleri dandik konsollara oyun yetiştirmek.bu arada batman arkham city de şükür ki fazla bir sorun yaşamadım,oyun yağ gibi akıp gidiyor tabbiki korsan sürüm ama bence indirdiğiniz kaynaklarda önemli.ama orjinali çıksa ki -Türkiyede henüz yok-alınmaya değermi derseniz evet değer.1.oyun harikaydı ve o oyunu orjinal edinmiştim steam den bu da onun kadar güzel.zaten oyun dediğin en az 20-25 saat sürecek.kaç tane oyun varki piyasada böyle FALLOUT3,MASS EFFECT 2,DEAD ISLAND haricinde.çoğu adamla alay eder gibi 7-8 saatlik saçmalıklar silsilesi ve üstelik zor seviyede bile kolay oyunlar,en azından bana göre kolay.

Bir cevap yazın