Batman Arkham Asylum

Yeni Tasarım, Çok Özel Bir İnceleme

Tom’s Hardware Guide Türkiye ailesi olarak oldukça yoğun bir dönemi geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizlerin de bildiği gibi site tasarımımız baştan aşağı yenilendi. Çok da kullanışlı ve şık oldu hani. Bu baştan aşağıya yenilenme süreci bizim ufak oyuncu ailemiz için de güzel şeyler ifade ediyordu. Kendimize ait karizmatik görünümlü bir sayfaya sahip olmak gibi.

 Hazır yeni tasarımımızın çiçeği burnundayken biz de sizler için çiçeği burnunda bir oyunun çok özel incelemesini kaleme aldık.  Batman: Arkham Asylum PC incelemesi oyunun bilgisayarlarımız için raflara çıktığı ilk günlerde sizlerle buluşuyor.

 Batman Arkham Asylum

Çizgi Roman Sayfalarından Monitörlere

Süper kahramanlardan pek haz etmem. Özellikle Amerikan gençlerinin bayıldığı o aksiyon figürüne dönüşmüş, insan üstü yeteneklere sahip kahramanlara da diyecek iki çift lafım vardır ki onun da yeri burası değil siz de takdir edersiniz ki: Ancak konu Batman olunca işin rengi değişir.

Bruce Wayne ne bir börtü böcek tarafından ısırılmış, ne bir nükleer saçmalığa temas etmiş ne de gökten zembille inmiştir. Onu süper yapan babasından kalan mal varlığıdır bir anlamda. Aslında bu sadece onun için bir araçtır. Modern toplumun çürüttüğü Gotham şehri anne ve babasını ondan alırken, ona da oldukça insani bir neden verir; bir kahraman olma nedeni…  

Batman Arkham Asylum

Batman karakteri bu yüzden bir çok insan gibi benim gözümde de çizgi kahramanlar arasında ayrı bir yere sahiptir. Kaldı ki çizgi roman dünyasındaki en ilginç kötü karakterler Batman’in hikayesine organik bir tat katar. Joker, Bulmacacı (The Riddler), İki Yüz (Two Face), Penguen… Her bir karakterinin ince işlenmiş bir derinliğe sahip oluşu Batman hikayelerinin başarısının sırrıdır bir bakıma.

Yıllardır özlemini çektiğimiz iyi bir çizgi roman oyunu ise Örümcek Adam veya Wolverine gibi bir aksiyon figürü yerine Batman gibi sıra dışı bir karakterin kanatları altında hayat bulabilir diye düşünmeden duramazdım. İngiliz bağımsız oyun geliştiricisi Rocksteady ise beklentilerimizi karşılamayı; yetenekli ellerde iyi bir çizgi roman oyunu nasıl yapılır göstermeyi vaat ediyor.

Batman Arkham Asylum

8 Yorum

 1. Tahir Meylani

   

   Oyunun güzelliğine yakışır bir yazı olmuş, eline sağlık Uğur.

   

   Oyun incelemerinde genellikle yapılan bir hata vardır. Bazen yazar kendini kaptırıp oyunla ve senaryosu ile ilgili o kadar çok bilgi verir ki oyunu henüz oynamamış birisi oyun içinde keşke şunu okumasaydım bak heyecanı kaçtı der.

   

   İncelemeyi okuduktan sonra oyun hakkında bilgi edindim ama oyunun heyacanını kaçıracak bir ipucuyada rastlamadım. Bu da yazarın ayrıca başarısı olsa gerek.

 2. Olcay

   Bilgisayar oyunlarına birazcık bile olsa ilgisi olan herkesin oynaması gereken bir oyun. Son 3-4 yıl içinde oynadığım en iyi yapıt olduğunu söyleyebilirim. Tam artık büyüdüm de mi oyunlardan pek hoşlanmıyorum, yoksa artık oyunlar eskisi kadar zevkli olmuyor mu diye düşünüp de oyunlardan uzaklaşıp kopmak üzereyken, beni paçamdan yakalayıp, “Dur bakalım nereye gidiyorsun!” diyen oyun 🙂

 3. Kest

  çok güzel bi inceleme olmuş. dimağına sağlık..

  Batman efsanesini (çizgi romanıyla, sinemasıyla, oyunuyla) senden daha iyi anlatan olamazdı da sanırım..

  ama ben yine de Joker diyorum. xP

 4. Uğur Yurtsever

  Sorununu pek anlayamadım açıkçası; ancak oyunun orjinal değilse ne yazık ki problem bundan kaynaklanıyordur muhtemelen. Oyunun orjinal olmayan versiyonlarında Ivy dövüşüne ulaşmanın mümkün olmadığını duymuştum.

 5. erbil karahan

  ben şuan % 77 deyim …şöle anlatim jokerin adayı yokedebilmesi için doğu – batı olmak üzere pompa kontrol odası war… oraya gelmeden aşağıda büyük boş alan war.. 2tane birden soru işareti bulunuyor biri viyadük gibi bişeyin altında soru işareti bulunuyor …bilmecenin adı da :

 6. Uğur Yurtsever

  Takıldığın noktayı anladım. Bu bulmacayı çözerken ben de bir hayli zorlanmıştım. Temel olarak yapman gerekenleri şöyle özetleyebilirim. 

  İlk olarak yapman gereken bu odanın ortasındaki ofisin pencerelerinden birinde bir soru işareti olması lazım (dedektif modunda). Pencereden dışarı baktığında da karşı duvarda yuvarlak bir delik olduğunu göreceksin. Bunun tam altında da bir başka yuvarlak.

  Kamerayı öyle bir şekilde ayarlamalısın ki penceredeki soru işaretinin kancasıyla küçük yuvarlağın bir başka soru işareti oluşturması lazım.

  Bulmacaların hemen hepsini çözdüğüm ve oyunu da sabit diskimdeki geçici yer sıkıntısı yüzünden kaldırdığım için hatırlayabildiğim kadarıyla açıklamaya çalıştım. Umarım yardımı dokunu =)

Bir cevap yazın