Baskılı Devre Rehberi

Bu sitede incelediğimiz anakartların ve ekran kartlarının kalbinde yatan bileşen baskılı devredir (Printed Circuit Board – PCB). Bir tarafta inceleme ve test sonuçlarının ortaya koyduğu soğuk, sert gerçekler; diğer tarafta tasarımcıların yeteneklerini ortaya koyduğu yaratıcı bir üretim süreci. Baskılı devre, elektronik tasarımın güzelliğinin ve insanı etkileyen karmaşıklığının anında fark edilebilen bir sembolüdür. Aşağıdaki rehber PCB’ler hakkında gerçek bir bilgiye sahip olmadığınız varsayılarak hazırlanmıştır; ancak bu kılavuzu mümkün olduğu kadar kapsamlı tutmaya ve bütün okuyucularımıza genel bir referans oluşturmaya çalıştık.

PCB Nedir?

Baskılı devre (PCB) hemen her elektronik cihazda bulunur. Eğer bir cihazda elektronik parçalar varsa, bunlar büyük veya küçük bir PCB’nin üstüne yerleştirilir. Elektronik bileşenleri bir arada tutmak dışında, bir PCB’nin asıl amacı üzerindeki bileşenler arasında elektriksel bağlantıyı sağlamaktır. Elektronik aygıtlar daha karmaşık yapılarda üretilip daha çok bileşene ihtiyaç duydukça, PCB’ye de daha çok bileşen ve daha yoğun devreler eklenmeye başlamıştır.

 Tipik bir PCB. Çıplak (elektronik bileşensiz) kart da 'Baskılı Devre Kartı' olarak anılır.

Tipik bir PCB. Çıplak (elektronik bileşensiz) kart da ‘Baskılı Devre Kartı’ olarak anılır.

Kartın kendisi yalıtkan ve esnek olmayan bir maddedir. Kartın yüzeyinde görülen ince bağlantılar, üretim aşamasının başında tüm kartı kaplayan bakır folyonun parçasıdır. Bu bakır folyo kısmen oyulur ve kalan bakır yollar bir ağ oluşturur. Bu yollar İletken Deseniu olarak adlandırılır ve PCB’ye monte edilen elektronik parçaların arasındaki elektriksel bağlantıyı sağlar.

İletken Deseni

İletken Deseni

Bir cevap yazın