Başarısız Mars Görevleri: Curiosity’nin Başarılı Olma Şansı Nedir?

Mars 1

İlk denemelerden iki yıl sonra, Sovyetler üç robotluk deneme programıyla yeniden Mars’a gitme girişiminde bulundu. 24 Ekim 1962’de Sputnik 22’yi fırlattılar ancak Dünya yörüngesinden ayrılmak için roketlerini ateşleyemeden patlayarak yok oldu. Aslında bu görev neredeyse III. Dünya Savaşı’nı başlatmak üzere olmasaydı tarihin tozlu raflarında kaybolup giderdi. Fırlatma zamanlaması tam da Küba füze krizine denk gelmesi ve atmosferdeki patlamanın Amerikan savunma sistemleri tarafından bir çeşit nükleer saldırı gibi algılanması kısa süreli bir krize neden oldu.

Başarısızlıktan etkilenmeyen Sovyet uzay programı sekiz gün sonra Mars 1 uydusunun fırlatılmasıyla yoluna devam etti. Bu uydunun görevleri arasında Mars yüzeyinin resimlerini çekmek, kozmik radyasyon ölçümleri yapmak, mikro meteorit çarpma etkilerini test etmek, Mars’ın manyetik alanı ve olası hayat belirtilerini saptamak yer alıyordu. Mars 1 başarılı bir başlangıç yaptı ve Dünya yörüngesine yerleştikten sonra roketlerini ateşleyerek Mars’a doğru yol almaya başladı. Ancak birkaç ay sonra uydu, olası bir yönelim arızası sonucu Dünya’yla iletişimi kesti.

Bu çağın son Sovyet denemesi Sputnik 24, Mars 1’den üç gün sonra fırlatıldı ve Mars yüzeyine inmesi planlanan ilk aracı taşıyordu. Ne yazık ki fırlatmadan kısa bir süre sonra Dünya yörüngesindeyken arızalandı ve birkaç ay sonra Dünya atmosferine parçalar halinde girerek yok oldu.

Bir cevap yazın