Başarısız Mars Görevleri: Curiosity’nin Başarılı Olma Şansı Nedir?

Mars yüzeyi ve atmosferi NASA’nın Viking uydusu tarafından çekilmiş

Mars ulaşılması zor bir yer. Her ne kadar kırmızı gezene ulaşmak konusunda önemli başarı hikâyeleri varsa da tarihte pek çok kötü anı da mevcut.

Sovyet/Rusya, Amerika, Avrupa ve Japon girişimlerinin hepsini hesaba katarsak Mars görevlerinin yarısından fazlası başarısızlıkla sonuçlandı. Bazıları fırlatma sırasında daha Dünya yüzeyindeyken bazıları da yolda veya Mars’ta sistemlerin çalışmaması nedeniyle başarısız oldu. Mars yüzeyine başarılı iniş oranıysa daha da kötü yüzde otuzlar seviyesinde.

6 Ağustos sabahı yüzeye inmesi planlanan NASA’nın en yeni Mars aracı Curiosity şimdiye kadar başka bir gezegene gönderilen en büyük araç olmasından dolayı kendine has bir iniş yöntemine sahip. Aracın Mars yüzeyinde bir başka kratere dönüşmemesi için paraşütlerin, roketlerin, UFO-benzeri platformun ve hava vincinin saat gibi işlemesi gerekiyor.

Bütün bunların ışığında NASA yetkilileri 2.5 milyar $ değerindeki en yeni oyuncakları için oldukça endişeli bir bekleyiş içindeler. Geçmişte Amerika tarafından üretilen ve yüzeye inme girişiminde bulunan dört araçtan üçünün başarılı olması endişeleri biraz olsun azaltıyor.

Curiosity’nin aralarına katılmasını samimi bir şekilde istemesek de geçmişte başarısızlıkla sonuçlanan Mars görevlerini sizin için bir araya getirdik.

Kaynak: Wired

Bir cevap yazın