Ballmer: WP7.5’ta 500’ü Aşkın Yeni Özellik Olacak

Microsoft’un yeni Windows Phone 7 güncellemesi sürprizlerle dolu olacağa benziyor.

Windows Phone LogoMicrosoft başkanı Steve Ballmer bugün, Japonya Microsoft Geliştiriciler Forumu’nda, Windows Phone 7‘nin yeni “Mango” güncellemesinin 500’den fazla  yeni özellik getireceğini açıkladı. Ayrıntılara girmeyip asıl gösteriyi New York’ta yapılacak basın açıklamasına bırakmayı yeğleyen Ballmer, Skype’ın da güncellemeye dahil etmeyi düşündüklerini söylemekle yetindi.

Ballmer “Yıl sonunda doğru çıkarmayı planladığımız yeni sürüm Windows Phone daha küresel özellikler içermesinin yanı sıra, 500’den fala yeni özelliği de bünyesinde barındıracak.” dedi.

“Mango” güncellemesinin Windows Phone işletim sistemini 7.5 sürümüne yükseltmesi bekleniyor ve Internet Explorer 9, daha gelişmiş Microsoft Office desteği , People Hub üzerinden Twitter özelliği, ileti dizisi görünümüne sahip daha gelişmiş bir eposta istemcisi, mozaik şeklinde kişisel anasayfa tasarımı gibi birçok yeni özellik barındıracağı söyleniyor.

Ballmer “Kullanıcı arayüzünde çok farlı bir anlayışa geçiyoruz. Siz geliştiricilere gerçek zamanlı, capcanlı, kıpır kıpır uygulamalarınızı, Windows Phone anasayfasından, kelimenin tam anlamıyla, müşterilerinizin önüne koyma olanağı veriyoruz.” diyor.

Açıkça söylenmese de büyük olasılıkla Skype‘ın da “Mango” güncellemesine dahil olması bekleniyor. Ballmer “Skype dünya üzerinde gerçek zamanlı video iletişim kullanmak isteyenlerin en gözde uygulaması ve biz de iş dünyası ve tüketiciler için tüm gezegendeki iletişim biçimini dönüştürmeyi sürdüreceğiz.” diyor.

Ballmer, Windows Phone işletim sisteminin beklenenden bir yıl geç çıkmasının kendi ayıpları olduğunu da itiraf ediyor. Microsoft’un Android ve iOS rekabetine dahil olamadığını ise rakamlar belli ediyor. 2011 ilk çeyreğinde satılmış olan 100 milyon telefonun yalnızca 1.6 milyonu Microsoft Windows Phone işletim sistemi kullanıyor.

Ballmer “Hızla ve azimle ilerlemeyi sürdürüyoruz.” diyerek geliştiricileri teşvik etmeye çalışıyor. Elbette bu iddia “Mango” gerçekten de 500’den fazla yeni özellik getiriyorsa geçerli diyebiliriz.

Bir cevap yazın