Ballmer Gitsin, Kavga Bitsin

Microsoft’un büyük sayılabilecek hissedarlarından biri başkanın  görevi bırakmasını talep etti.

Microsoft LogoNew York’ta geçen çarşamba günü, Ira Sohn Yatırım Araştırma Konferansı’nda konuşan Greenlight Capital başkanı David Einhorn, Microsoft başkanı Steve Ballmer‘ın, firmayı gelecekte daha üretken kılabilecek yeni birine şans vererek, başkanlıktan ayrılmasını istedi ve bu konuda yönetim kurulunu göreve davet etti.

Ballmer’ın başkanlıkta kalma ısrarını “Microsoft hisseleri üzerindeki en büyük tehdit” olarak tanımlayan Einhorn, Ballmer’ı kel karikatür karakteri Charlie Brown‘a benzetmekten geri de durmadı. Charlie Brown beceriksizliğiyle ve her zaman şansının kötü gitmesiyle tanınır.

Einhorn “Ballmer’ın sorunu geçmişte takılıp kalması. İçinde arama, mobil iletişim, tabletler ve sosyal ağların da bulunduğu koca bir alanda, gelen geçenin Microsoft’a dayak atmasını önleyemiyor. Daha kötüsü bu tip başarısızlıklara verdiği tek tepki, içine düştüğü delikten ‘kendi usulünce’ kurtulmak için muazzam kaynakları çar çur etmesi” diyor.

Einhorn’un iddialarını Microsoft’un borsa değerinin son on yıldır artmaması ve Redmond firmasının yeni taşınabilir pazarlara saldırgan bir giriş yapamamış olması destekliyor. IBM‘in borsa değerinin, geçtiğimiz salı günü, 15 yıldır ilk kez Microsoft’u geçmiş olması, Apple‘ın zaten bir yıldır Microsoft’un önünde olması ise diğer göstergeler.

New York merkezli Greenlight Capital yatırım firmasının elinde şu an %0.11 paya denk, dokuz milyon Microsoft hissesi bulunuyor. Ancak Microsoft yatay seyir izlemeyi sürdürürse, bu hisselerin zarar hanesine yazılması gerekecek, çünkü Reuters‘ın iddiasına göre, on yıl önce 100,000 dolar eden Microsoft hissesinin günümüzdeki değeri 69,000 dolara düşmüş durumda.

Ballmer’ın Microsoft’un taşınabilir ürün sektöründeki yetersizliğinin, firma değerini ve itibarını düşürdüğünün farkında olduğunu biliyoruz. Hatta geçen yılki kötü performansını gerekçe gösteren yönetim kurulu, Ballmer’ın alacağı bazı ikramiyeleri iptal etmişti. Ballmer, geçen pazartesi günü Japonya Geliştiriciler Forumu’nda yaptığı konuşmada, mobil alanda geç kaldıkları için özür de dilemişti.

Ballmer %4 paya denk 333 milyon hisseyle Microsoft’un ikinci en büyük hissedarı. Birinci sıradaki kurucu ortak Bill Gates‘in ise %6.7 paya denk 561 milyon Microsoft hissesi bulunuyor. Ballmer başkanlığı Gates’ten 2000 yılında devralmıştı, tam da Microsoft borsa değerinin bugüne kadarki yatay seyrinin başladığı yıl.

Bir cevap yazın