Baharla Hız Sıçraması: AMD Athlon64 FX-53

Baharla Hız Sıçraması: AMD Athlon64 FX-53

AMD bu sene yeni ürünlerin tanıtımı açısından şiddetli bir saldırı planlıyor. 3 GHz sınırını dördüncü çeyreğe kadar geçmiyecek olsa da, ortalıkta çoğunluğu Socket 939 olan yeni işlemciler dolaşacak. Ayrıca AtholonXP’nin de yeni sürümleri bu sene içinde duyurulacak.

Bu arada, geçen senelerdeki başarım liderliğini geri kazanabilmek için AMD, Athlon64 FX mimarisine büyük umutlar besliyor.

Athlon64 FX-53’le, AMD saat hızını en son işlemcisine göre 200 MHz daha yükseltiyor. Sonuç ise 130 nm üretim teknolojisine dayanan ve 1.55 Volt kullanan gerçek 2.4 GHz’lik saat hızı.

Hava soğutmalı FX-51, 2.2 GHz’den 2.4 GHz’ye ancak çıkabilirken, daha önceki rekorumuz olan 2.8 GHz’ye ise abartı bir soğutma sistemiyle ulaşabilmiştik fakat FX-53 ile 2.6 GHZ’ye büyük bir uğraş vermeden ulaştık.

Muhteşem deneme sonuçlarına ek olarak, FX-53, %40 daha fazla saat hızına sahip olan son Pentium 4’ü geride bırakarak, gerçekten büyük bir potansiyeli olduğunu kanıtlıyor. Athlon64 FX’in bu başarısının altında, DDR400 için olan çift-kanal bellek denetleyicisinin işlemcinin içine yerleştirilmiş olması yatıyor. İşlemci içinde olan denetleyici her işlemci hızı artışında biraz daha hızlanıyor.

Bir cevap yazın