Baharda Kasa Çılgınlığı – En İyi 24 Kasa İncelemede

Nasıl İnceledik…. Neleri İnceledik…

En son kasa incelememizde aldığımız yorumlar, bu incelemede kendimize kesin bir prosedür çizmemizde yardımcı oldu. GMC, Coolermaster, ACTS-Tek, Athenatech, Lian Li, Chenbro, Chenming, Chieftec, InWin, Compucase, Enermax, Kingwin, Case Arts ve Thermaltake firmalarının ürettiği 24 değişik kasa topladık. Maalesef bazı kasalar ya çok geç veya hasarlı olarak vardığı için onları bu incelememize dahil edemedik. Bu kasaların incelemelerini bir sonraki yazımızda okuyabileceksiniz.

Bazı firmalar sadece bir, bazıları ise birden fazla model gönderdiler. En son yazımız ile her firmadan alacağımız kasa sayısını dört ile sınırladık. (Flex ATX ve Mikro ATX kasaları incelemeye katmadık, zira bu kasalar biz istemeden “bonus olarak” gönderilmiş kasalardı!) Firmalar aynı kasanın değişik renkteki modellerini veya ön paneli biraz değişik olanlarını gönderdiği durumlarda, bu kasaları tek bir model olarak aldık.

İnceleme düzenimizde standartları oturtabilmek için aynı bilgisayarı aynı düzen ile kurduk. Aynı kabloları ve aynı güç kaynağını kullandık. Peki neden? Daha gerçekçi ve doğru veriler elde edebilmek için her kasayı gerçek hayat standartlarında, gerçek hayattaki işlevleri ile test etmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Aldığımız yorumlardan, sizin daha doğru satın alma kararları verebilmek için bizden yeterli bilgi ve yorum beklediğinizi biliyoruz.

İnceleme konfigürasyonumuzda Abit KD7-E anakart, AMD 2800+ XP işlemci, Western Digital 120GB JB serisi sabit disk, 12X Asus DVD, 24X Plextor CDRW, ATi Radeon 9700, Creative Sound Blaster Live, 3Com 3C905C-TX-M NIC, Antec TruePower 430 Watt güç kaynağı ve bu sistemi oluşturabilmek için standart kablolar kullandık. Hem IDE hem de floppy için artık popüler hale gelen yuvarlatılmış kabloları tercih ettik. Her sistemi en az 4 saat boyunca 3DMark 2001SE ile çalıştırıp, böylece kasa içindeki sıcaklığın belli bir seviyeye ulaşmasını sağladık. İncelememizdeki bütün kasalar testi geçti fakat içinde yeterli miktarda fan bulunmaya kasalara 80 mm Antec fanlar ekledik. Micro ATX veya Flex ATX anakart kullanmak zorunda olduğumuz testlerde ise birer tane azalttık.

Bir cevap yazın