Baharda Kasa Çılgınlığı – En İyi 24 Kasa İncelemede

Ç.N.: Bu yazıda adı geçen markalar arasında Cooler Master ürünlerini Gök Bilişim Türkiye’ye getirmektedir. Söz konusu modeller henüz Türkiye’ye girmemiş olabilir veya adı geçen modeller ileriki tarihlerde Türkiye’ye girebilir. Bu yazı bu gibi durumlar dikkate alınarak, referans bilgi olması amacıyla çevrilmiştir.

En son yaptığımız THG kasa incelemesin (15 Kasa İncelemede) sonucunda okuyucularımızdan birçok soru ve yorum almıştık. O incelemede on beş model incelerken, bu incelememizde sayıyı 24’e çıkardık. İncelememize kattığımız kasaların çoğu, merak ettiğiniz ve incelememizi istediğiniz modellerden oluşmakta.

Tasarım, Yenilik ve Marka İsmi Çok Önemli

Birkaç yeni tasarım konsepti keşfettik. Bazı üreticiler dikkatimizi çekmek için yeni ve kendinden söz ettiren alanlar seçmişlerdi. Üreticiler, kendilerininkinin diğer ürünler arasında ayırt edilebilmesi ve alıcıların o zor kazandıkları paralarından mutlu bir şekilde ayrılmalarını sağlamak için daha yaratıcı tasarımlar ve zengin dokümantasyon sunmaya başlamışlardı. Bu yeniliklerden bazıları diğerlerinden daha ilgi çekici fakat esas konu üreticilerin sizin istek ve yorumlarınızı dinliyor olmaları; artık sadece genel kullanıcıya düz tasarımlı sade kasalar sunarak bir yere varamayacaklarını keşfetmiş durumdalar.

Bu tipik bir kullanıcı için ne anlama geliyor? Daha fazla seçenek elbette. Ancak en yeni trend, odağın “butik işi” kasa üretenlerden “büyük” üreticilere kaydığının işaretlerini veriyor. Butik işi kasa üreticileri genelde endüstri standartlarından çok kaliteye ve özgün özelliklere odaklanmışlardır. Bilgisayar endüstrisinde zorlu bir ekonomik dönem geçirdiğimiz için, büyükler nihayet ışığı gördü ve bu pazarda ağırlıklarını daha fazla hissettirmek için çalışmalara başladı.

Bu durum butik kasa üreticilerini nasıl etkiledi? Daha yeni fikirlerle, daha zekice üretilmiş ürünleri piyasaya daha önce sürerek, büyükleri uzaklarında tutmaya devam etmek zorundaydılar. Eskiden sadece ileri seviye butik ürünlerde bulunabilen özellikler artık en düşük model kasalarda bile bulunur hale geldi. Bu özelliklerin bazıları göze hoş gelmesi için konulan, pratik işlevi olmayan özelliklerdi ancak bu her zaman kötü şeyler oldukları anlamına gelmiyor. Sonuç olarak, çoğunuz yeni bir kasaya para ayırma ve kasalarınızı güncellemeye karar verdiniz. Bu yüzden ürün yelpazesi ve marka güvenilirliği, şimdiye dek göze pek seksi görünmeyen bu ürün çeşidinde daha önemli hale geldi.

Dikkate değer bir başka nokta, masaüstü veya küçük masaüstü form faktörüne giren bazı kasaları da incelememiz için gelen, şaşırtıcı şekilde ısrarlı isteklerinizdi. Çoğunuzun belirttiği gibi, çoğu kasa incelemesinde bu alan ihmal ediliyor. İncelememize bu modellerden de birkaç tane alarak kasalarda trendin nereye gittiğini görmek istedik. Şimdilik, en azından küçük form faktörlü kasaların yeni trendlere ayak uydurmak için yapacakları çok şey var.

Bir cevap yazın