Bağımsız Geliştiriciler SOPA’ya Karşı Oyun Geliştiriyor

Stop SOPA Game Jam 18 Ocak’ta…

SOPA, diğer adıyla Stop Online Piracy Act (Çevrimiçi Korsanlığı Durdurun) yasa tasarısı meclisten geçmek üzere. ABD’de internet üzerindeki tüm kontrolü hükümete veren ve zararlı içeriğe sahip olduğu düşünülen siteleri (rogue sites olarak geçiyor) Amerika’dan erişime kapatacak bu tuhaf uygulama ile çevrimiçi korsanlıktan çok internet ve fikir özgürlükleri zarar görecek gibi görünüyor. Ve tabii ki dev şirketlerin arasında var olma savaşı veren küçük yazılım ve oyun firmaları… Kısacası durum gerçekten ciddi.

Tasarının yavaş yavaş gündeme oturmaya başladığı Kasım ayında Google, Facebook, Twitter, Zynga, eBay, Mozilla, Yahoo, AOL ve Linkedin gibi devler, Amerikan Temsilciler Meclisi’ne bir mektup yollayarak bu tasarsının sektördeki yaratıcılığı öldürmesinden endişe ettiklerini bildirmişlerdi. Hatta Yahoo, üyesi olduğu Amerika Ticaret Odası’nın ateşli SOPA taraftarlığını gördükten sonra üyeliğini iptal ettirmişti. Aradan geçen süre zarfında irili ufaklı birçok yazılım ve oyun firması ile pek çok prestijli basın organı, bu sansürcü zihniyete karşı sert duruşlarını ortaya koydular. En son birkaç gün önce donanım pazarının devlerinden Nvidia da tasarıya karşı olduğunu yaptığı resmi açıklamayla duyurdu.

Anlayacağınız tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Hatta arada Frozenbyte’ın videosu gibi oldukça hoş ve yaratıcı tepkiler de çıkmıyor değil. Ancak en anlamlı ve en güzel tepki bağımsız oyun geliştiricilerinden gelecek gibi görünüyor. Zira dünya çapından yüzlerce bağımsız oyun geliştirici, 18 Ocak’ta SOPA’ya karşı oyun geliştirmek için toplanıyor.

Sos Sosowki isimli Polonyalı bir bağımsız geliştiricinin Twitter’dan başlattığı StopSOPA Game Jam hereketi kısa süre içerisinde dev bir katılımla karşılaştı. Öyle ki Minecraft’ın geliştiricisi Mojang’ın kurucusu Markus “Notch” Persson da katılanlar arasındaki yerini almış durumda.

Siz de SOPA’ya ve ülkemizde de benzerlerini gördüğümüz her türlü sansürcü, opresif zihniyete karşı tepkinizi bir oyun geliştirerek göstermek ve 18 Ocak’taki bu etkinliğe katılmak istiyorsanız Twitter üzerinden #SOPAjam’a katılabilirsiniz.

Ayrıca yine 18 Ocak’ta birçok internet sitesinin (ki aralarında dev şirketler de var) bir günlüğüne yayın durduracaklarını da belirtelim.

SOPA’yı destekleyenler arasında Electronic Arts, Marvel Entertainment, Nintendo, Sony, Disney, Warner Bros gibi eğlence sektörünün devlerinin yanı sıra Ford, Caterpillar, Adidas, Nike ve Zippo gibi ne alaka diyebileceğiniz 300’den fazla firma yer alıyor. Ayrıca üyeleri arasında Microsoft, Capcom, SEGA, Square Enix, Nintendo, Sony, EA, Disney, Warner Bros, Epic Games, THQ, Take Two ve Ubisoft gibi firmalar yer alan Entertainment Software Association da SOPA’nın en hararetli destekçilerinden.

ESA üyesi olmayan Activision ise henüz resmi bir görüş açıklamış değil.

Stop sopa game jam

 

 

 

3 Yorum

  • Uğur Yurtsever

   Güzel bir soru. Yarın benzer şeyler bizlerin de başına gelmeye başladığında (ki aslında yavaş yavaş gelmeye başladı) bu sorunuzu tekrar hatırlarsınız umarım.

   Ayrıca bu, dolaylı yoldan da olsa Amerika dışındaki geliştiricileri, firmaları ve hatta kullanıcıları da etkileyebilecek bir uygulama. Biraz daha geniş düşünürsek nasıl etkileyeceğini görmek çok zor değil. En basitinden Avrupalı bağımsız bir geliştirici oyununu Amerika pazarına sokamayabilir veya yeterince duyulmasını sağlayamayabilir.

   Bu arada SOPA ile ilgili yalnızca 3 haber yaptık. Bu yabancı basında çıkan önemli haberlerin yalnızca 1000’de 1’i olsa gerek. Yani SOPA karşıtı her haberi yapmıyoruz.

   Yaptığımız haberlerin içeriğine bakarsanız;

   ilki Avrupalı bir geliştiricinin tepkisi, yani sizin deyiminizle bu adamlar etkilenmeyecek ama enayilik işte bir de video çekmişler…

   ikincisi dünyanın ikinci büyük dağıtımcısına yönelik düzenlenen bir imza kampanyası. Toplanan 130000 imzanın önemli bir kısmı ABD dışından. Çok gereksiz!!!

   Sonuncusu ise dünyanın dört bir yanından yüzlerce bağımsız geliştiricinin katılacağı yaratıcı bir protesto etkinliği. Aman Allah’ım bu insanların başka bir işi yok mu? ABD’de kabul edilecek bir yasayı protesto ediyorlar. İşsizler…

   Neyse, umarım merakınızı giderebilmişimdir. ^^

 1. Sabertooth

  Artık şundan kesinlikle eminim bu tarz saçmalıklar benim yüzümden çıkıyor. Bizdeki filtreden ırak olmak için gittim VPN kiraladım, bu seferde Sam Amca’nın SOPA sı çıktı 🙁

Bir cevap yazın